„Haljasväetiskultuuride biomassi kogus ja selle keemiline koostis sõltus kasvatavast taimeliigist,“ rääkis Eesti Maaülikooli doktorant Liina Talgre. „Katteviljaga külvidel sõltus biomassi suurus ja mulda tagastatava süsiniku ja lämmastiku kogus ädala moodustumisest, kasvuajast ja taimede konkurentsivõimest.“

Selgus, et võrreldes sügisese künniga suurenes haljasväetiste kevadise sissekünni järgselt järelkultuuri saak, kuid kevadkünni efekt ei ilmnenud kõikidel katseaastatel.

„Tuli välja, et vahekultuuride efektiivsus sõltub kasvatatavast kultuurist, kasvuperioodi pikkusest ja efektiivsete temperatuuride summast kasvuperioodil,“ sõnas Talgre.

Liblikõieliste kasvatamine allakülvidena parandas muldaviidava orgaanilise aine lämmastiku ja süsiniku suhet, mis aga loob paremad tingimused orgaanilise aine lagunemiseks mullas ja vähendab lämmastiku sidumist mullast mikroorganismide poolt.

Avalik kaitsmine toimub Tartus Baeri maja (Veski 4) seminariruumis. Doktoritöö juhendajad on Eesti Maaülikooli dotsent Enn Lauringson ja emeriitprofessor Hugo Roostalu ning oponent Dr. Vaclovas Boguzas (Assoc. prof. & vice dean of science and development; Faculty of Agronomy, Aleksandras Stulginskis University).