Biogaasi investeeringud võivad saada osa kvoodioksjoni tulust

 (3)
OÜ Vinni biogaas
OÜ Vinni biogaas Foto: Sven Arbet

Valitsus kiitis heaks keskkonnaministeeriumi esitatud välisõhu kaitse seaduse muutmise eelnõu, mis paneb paika kus ja kuidas kasutatakse aastani 2020 saastekvoodi oksjonitelt saadud tulu. Korterelamute soojapidavamaks muutmise kõrvale lisanduvad võimalused toetada avalike hoonete energiasäästu, biogaasi kasutuselevõttu ja taastuvenergia mikrolahenduste loomist.

“Investeerime projektidesse, mis toovad kaasa puhtama keskkonna ja väiksema energiakulu,” selgitas keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus. Eesti oksjonitulu aastani 2020 on prognoosi kohaselt ligikaudu 270 miljonit eurot.

Eelnõu järgi laieneb kvoodiraha kasutamine. Lisaks korterelamute soojustamisele toetatakse ka avalike hoonete energiasäästu, biogaasi kasutuselevõttu ja taastuvenergia mikrolahendus, aga ka üleujutusteks valmistumist, mille vajalikkust tõestasid hiljutised sündmused Sindis.

Tänu edukale saastekvootide müügile on tänaseks ligi 500 avaliku sektori hoonet renoveeritud ja energiatõhusaks muudetud, kuid vajadus selle järele on endiselt suur. Selleks investeeritakse kvoodimüügist saadud tulust 50 miljonit eurot, millega saab energiatõhusaks muuta kokku üle 300 000 ruutmeetri hoonete pinnast. “Kui energiasääästu ja taastuvenergia vallas oleme Eestis juba palju ära teinud, siis säästlikuma transporti arendamine vajab lähiaastatel kindlasti senisest suuremat tähelepanu,” ütles Pentus-Rosimannus. Oksjonituludest hakatakse toetama projekte, mis võimaldavad biogaasi kasutuselevõttu transpordis. Alates 2015. aastast on selleks kavandatud 43 miljonit eurot. 2020. aastaks peaks biogaasi kasutus transpordisektoris asendama 30 000 tonni naftakasutust. Tuule ja päikeseenergia tootmise väikelahenduste toetamiseks on aastani 2020 plaanitud 5 miljonit eurot.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare