Bioloog soovitab: sokuta rästik kotti ja vii loodusesse tagasi

 (21)
Bioloog soovitab: sokuta rästik kotti ja vii loodusesse tagasi
RästikReuters/Scanpix

Koduhoovis rästikut näha on harv juhus. Mida teha, kui rästik siiski inimese elukoha lähedale satub?

Kuna rästikute arvukust vähendab inimtegevusest tingitud kultuurmaastiku pealetung ja rästikule sobivate elupaikade pindala väheneb, kuulub rästik kaitstavate liikide III kategooriasse, kirjutab Saarte Hääl. Teda ei tohi tappa, seisab seaduses.

Küll aga on kirjas, et II või III kaitsekategooria loomaliigi isendi surmamine on lubatud näiteks juhul, kui loom ohustab otseselt inimese elu või tervist ja rünnakut ei ole võimalik teisiti vältida või tõrjuda. Rästiku võib tappa ka elanikkonna ohutuse huvides ning õppe- või teadusotstarbel.

Keskkonnaameti looduskaitse bioloog Tõnu Talvi leiab, et kuigi seadus annab ruumi erinevatele tõlgendustele, võiks sellest lähtudes ükspuha millist vägivaldset tegu looduse suhtes tõlgendada kui ohutuse tagamist. “See jääb inimese südametunnistusele,” sõnas Talvi.

Mida siiski teha, kui rästikuga koduõuel kokku juhtute? “Kui tõesti selline asi juhtub, siis võib rästiku näiteks liblika- või putukavõrguga kinni püüda, kotti sokutada ning seejärel kilomeetri või paari kaugusele ära viia,” ütles Talvi.

Rästik hammustab vaid enesekaitseks ning selleks peab inimene talle väga lähedal olema, teda ehmatama või peale astuma.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare