„Kuna suur lehm joob rohkem, saab ta ka rohkem mineraale, mida tema organism vajab,“ selgitab loomaarst Arne Tuhkur. Ta lisab, et kui laudas söömiskohti napib, pääsevad jõulisemad lehmad paremini sööda (ning sellesse segatud mineraalide) ligi ning leebemad isendid võivad saada neid liiga vähe. Joomas aga käivad kõik loomad ning joogivesi on neil alati ees. „Kui lehm on haige, siis ta ei taha süüa, aga juua tahab, ka sellepärast on hea anda neid elemente koos joogiveega,“ lisab Tuhkur.

Konkureerivas firmas Anu Ait seda metoodikat ei rakendata ning neid tooteid veel ei müüda. „See on hea teooria, aga kallis,“ arvab Anu Aida nõustaja Peeter Tammik. „Lisaks arvan, et lehm peab saama puhast joogivett!“

Üks neljast farmist, kus vedelaid minaraale kasutatakse, on Raivo Mustingule kuuluv Külmsoo talu Põlvamaal. „Mina olen rahul,“ ütleb Musting. „Tean, et lehm saab selliselt kõik mineraalid kätte, mida kontsentraat sisaldab ning mis talle vajalikud on. Keskmine piimatoodang on meil 30,5 kilo ning haigusi on vähem.“