Eesti mesilad on suuremad kui välja paistavad

 (6)
HANS KRUUSAMÄGI - OÜ SIMUNA IVAX
Foto: Sven Arbet

Eesti konjunktuuriinstituudi tehtud uuringust “Eesti mesindussektori struktuur” selgub, et kui maailma suurimad mesilad küündivad 50 000 pereni, siis Eestis ja EL-s loetakse mesilat suureks alates 150 perest.

Mitmel pool Euroopas mesindusega tutvumas käinud Saaremaa meetootjate ühingu juhatuse liige Aimar Lauge ütles, et Eesti mesilate väiksus on siiski mõneti petlik, sest Eesti mesilates on pered suuremad, kirjutab Saarte Hääl. “Saab ka Saaremaal teha tuhandest perest koosneva mesila, aga konjunktuuriinstituudi uuringus on mainimata jäetud asjaolu, et kui Eestis on mesitarul peal 4–6 korpust, siis Euroopa lõunapoolsetes maades üle kahe-kolme korpuse ei ole,” selgitas Lauge.

Seega võib Eesti 300 taruga mesila olla toodangult võrdne 1000 taruga mesilaga Itaalias või Sloveenias. Näiteks Itaalias kasutati palju 6-raamilisi mesilasperesid, et asendada talvel hukkunud peresid, ja need kajastuvad ka statistikas, kuid  Eestis annavad mesinikud enamasti üles ainult oma põhipered.

Ka on Eesti põhjamaises kliimas taimedest nektari eritumine lühikesel õitseajal intensiivsem kui lõunapoolsemates maades ja sellest tulenevalt on suurem ka meesaagikus, loomulikult kui ilmad sobivad on.