Esmakordselt Eestis: maaülikoolis tehti vereülekanne linnult linnule


Esmakordselt Eestis: maaülikoolis tehti vereülekanne linnult linnule
Haigem merikotkas. Foto: Eesti Maaülikooli loomakliinik

11. jaanuaril saabus Eesti Maaülikooli kliinikusse ravile haige merikotkas, kelle päästmiseks kasutati doonorkotka verd.

Lind päästeti samal päeval Kuusalu vallast, kui tema leidja haigest linnust ametkondadele teatas.

Koostöös keskkonnaameti ja Tallinna loomaiaga jõudis lind juba õhtuks maaülikooli loomakliinikusse arstide hoole alla, kus temaga hakkas tegelema doktorant Madis Leivits.

„Lind oli esmasel ülevaatusel apaatne, ebaloomuliku peaasendi ja koodinatsioonihäiretega, samuti oli ta väga kerge,“ rääkis Leivits.
„Vereproovist selgus, et tema verenäitajad olid väga halvad.“

Ent selle asemel, et lind magama panna, otsustasid loomaarstid tema elu päästmiseks esmase protseduurina teha vereülekande teiselt kotkalt.

Vereülekanne parandas märgatavalt linnu üldseisundit ning oli oluliseks stiimuliks kriitilise perioodi üleelamiseks,“ selgitas doktorant, kelle sõnul võib hetkel pidada linnu seisundit stabiilseks, kuid tee täieliku tervenemiseni ja vabastamiseni on veel pikk ning raskesti prognoositav.

Vereülekanded organismide vahel pole midagi erakordset – sarnaste toimingutega päästetakse igapäevaselt elusid inimmeditsiinis ja ka koduloomadel, ent vereülekanne linnult linnule on Eestis esmakordne.

„Kindlasti on sellisel protseduuril ka tulevikus koht haruldaste ja kriitiliselt haigete patsientide päästmisel,“ ütles Leivits.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare