FOTO: Tallinna Loomaaeda jõudis haruldane Seišellidelt pärit mardikas

 (2)
FOTO: Tallinna Loomaaeda jõudis haruldane Seišellidelt pärit mardikas
Foto: Hannes Maripuu---

Eelmisel nädalal toodi Tallinna Loomaaia insektaariumi 87 kaitsealust Frégate'i süsikut (Polposipus herculeanus). Tegu on maailma ühe tähelepanuväärsema ja ohustatuma süsiklase liigiga.

Mardikas elab looduslikult ainult Frégate'i saarel (Seišellid) ja kuulub Rahvusvahelise Looduskaitseliidu (IUCN) punases nimestikus kriitiliselt ohustatud liikide hulka.

Poolast Poznani loomaaiast saadud mardikaid saab Tallinna Loomaaias vaadata alates novembri keskpaigast järjekordsel selgrootute väljanäitusel.

Hävitajaks oli rott

1995. aastal toodi Frégate'i saarele kogemata sisse rändrott, kellest kujunes oht sealsele loomastikule. 1996. aastal pöördus Seišellide kohalik looduskaitseorganisatsioon ja Birdlife International Londoni Zooloogiaseltsi (ZSL) poole palvega korraldada Frégate'i süsiku pidamine tehistingimustes. Samal aastal koguti 47 süsikut ja anti üle ZSL-le. 1999. aastal koguti veel 20 süsikut.

Foto: Hannes Maripuu ---

Programmi eesmärgid olid järgmised:
* Rajada Frégate'i süsiku süsteemne pidamine ja paljundamine tehistingimustes
* Teostada nende mardikate elukäigu uurimist
* Uurida sellele liigile iseloomulikke haigusi

Programm on olnud edukas. 2002. aastal kuulutas Euroopa Loomaaedade ja Akvaariumide Assotsiatsioon välja selle liigi kaitseprogrammi.

Tänaseks on Frégate'i saarel edukalt rotte hävitatud, kuid oma piiratud leviku tõttu on mardikas ikkagi ohus ja vajab kaitset. Tähtsad on terviseuuringud, sest tulevikus võib-olla tahetakse liiki taastada tema kunagisel laiemal levikualal.

Tallinna Loomaaed on võtnud eesmärgiks hakata osalema selle liigi kaitseprogrammis.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare