FOTOD: Kas sina tead, milline näeb välja eesti maakana?

 (5)

Maakanad.
Maakanad.Foto: Imbi Jäetma, Erakogu

Lisaks tunnustatud põlistõugudele on Eestis säilinud teisigi iidsete geenitega tõuge. Kui neid nii nimetada saab-tohib.

Lisaks riiklikult iseseisvate tõugudena tunnustatud eesti hobusele, eesti maakarjale ja kihnu maalambale kasvatatakse meil geneetiliselt uuritud eesti maalambaid ja isegi eesti maakanu.

“See ei ole eraldi tõug, vaid populatsioon,“ selgitas Maalehele Virumaal neidsamu kanu pidav Külli Jürna.

Vana kanapopulatsiooni esindajad leiti esmalt Vormsi saarelt. Nende geene analüüsiti ning seejärel leiti sarnase geneetikaga kanu ka Läänemaalt Keedikalt.

Harjumaal Kuusalu vallas Uuri külas asuvas Sae talus elavad maakanad ongi pärilt Vormsilt ning kukk Keedikalt. Tänavu kevadel on haudus üks kanaema ka tibud välja. Paarkümmend viljastatud muna saadeti inkubaatoris haudumiseks Ülenurmele Eesti Põllumajandusmuuseumi.

Maakana on teistest kanadest väiksem ja värvilisem, muneb stabiilselt ja elab talve hästi üle. Tema muna on väiksem, aga see-eest kollasem.

Ronny Olsson, Rootsi põliskana ühingu asjatundja Vormsi kanadest
"Jah, need kanad näevad kahtlemata välja nagu maakanad! Tugev ja jõuline (aretamata) kere ja suur värvivariatsioon, samal ajal paistab kehavorm väga stabiilne. Neil on maakanadele tüüpiline väljanägemine, meie kogemuste järgi - ei mingit märki kaasaegsetest värvidest. /.../ Kui võrrelda neid kanu rootsi maakanadega, siis meenutavad nad kõige rohkem skåne blommekanu vormilt (eriti kukk) või siis natukene gotlandi kanu."

Allikas: Maavalla Koda

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat taaskasutamisest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare