Hästi hautud munast koorub terve tibu

 (1)

Hästi hautud munast koorub terve tibu
MunadFoto: Sven Arbet

Hea pardiema ei istu pesal mitte ainult seepärast, et tõrjuda ahneid munavargaid. Kannatlikult pesal istuva linnu pojad kooruvad terved ja tugevad, vahendab Virginia tehnikaülikoolis läbi viidud katsete tulemusi TÜ teadusportaal Novaator.

William Hopkins inkubeeris Ameerikas elutseva mõrsjapardi mune kolmel erineval temperatuuril - 35, 35,9, and 37 kraadi Celsiuse järgi.

Sellised temperatuurierinevused ei tekita väärarenguid, neid tuleb looduses üsna tihti ette, kui hauduv lind pesalt ära käib.

Bioloog testis koorunud parditibude immuunsust ja süstis neile kehavõõraid rakke sisaldavad lahust. Immuunsüsteemi kaitsevõimet hindas ta süstimiskohas tekkinud muutuste abil.

Madalaimal temperatuuril hautud munadest tulid välja pojad, kelle keha kaitsesüsteem töötas nõrgalt. Tibud kasvasid aeglaselt ning olid kidurad.
Mida kõrgem oli haudumistemperatuur, seda tugevamad pojad aga koorusid.

Looduses puutuvad tibud kohe pärast koorumist kokku eri tõvestajate ning parasiitidega. Ellu jäävad ainult need linnupojad, kelle immuunsüsteem töötab laitmatult. Selle tekkimisel on hauduval vanalinnul suur roll.

Uurimus ilmus ajakirjas Biology Letters.

Maaleht loosib välja 40 piletit Itaalia muusika festivalile. Kui olete Maalehe tellija ja soovite sellest kõigest osa saada, siis pange end kohe kirja!
Kui te ei ole veel tellija, siis praegu on just õige aeg liituda Maalehe tellijate perega. Rohkem infot SIIT.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare