Kana: kodulind, kes siblib, sööb ja muneb

 (1)

Kana: kodulind, kes siblib, sööb ja muneb
Foto on illustratiivne.Foto: Raivo Tasso

Kanad on osavad probleemide lahendamisel, veedavad kuni 90% päevasest ajast toitu otsides ning tunnevad hösti nägupidi teisi kanu ja inimesi.

Kas teadsid, et:

- Kanad on sotsiaalsed linnud, kes hoiavad kokku ning sünkroniseerivad tegevusi nagu siblimine, puhkamine ja sulestiku korrastamine.

- Kanad on hoolitsevad emad. Näiteks õpetavad kanaemad tibusid sööma sobivaid toitusid ning on häiritud, kui tibud söövad midagi, mida nemad arvavad mittesobiv olevat.

- Kanad tunnevad ära ja on võimelised näo järgi meelde jätma enam kui 100 teist kana. Kanad teevad vahet ka inimestel.

- Kanadel on 24-30 eristatavat häälitsust, olles erinevad näiteks sõltuvalt sellestki, kas röövloom läheneb mööda maad või õhust.

- Kanad veedavad 50-90% ajast toitu otsides ning teevad üle 15 000 nokkimisliigutuse päevas.

- Kanad on osavad probleemide lahendamisel ning õpivad üksteiselt.

- Isegi kahe päeva vanune tibu on võimeline looma kujutluspilte - katse käigus suutsid tibud õues üles leida objekti, mida oli neile näidatud toas läbi väikese ava.

- Kanad on võimelised aru saama, et ära võetud ja peidetud ese eksisteerib sellele vaatamata.

- Kana vajab ringi pööramiseks keskmiselt vähemalt A3 lehekülje suurust pinda (ca 1200 cm²) ning tiibade lehvitamiseks kuni avatud ajalehe suurust pinda (ca 2600 cm²).

Allikas: Eesti Loomakaitse Selts

Uus ja praktiline raamatusari TARGU TALITA KÄSIRAAMATUD!
Soovitame tellida kogu sarja – nii tuleb ühe raamatu hinnaks vaid 4,99 eurot ja lisaks osalete kahe Maalehe reisi loosimisel. Üks õnnelik võitja sõidab koos Maalehega juulis Šotimaale ja teine oktoobris Marokosse. Reisid loosime välja 17. mai 2018.

Tellima!

 

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare