„Oleme võtnud veterinaarias antibiootikumite kasutamise järelevalves eeskujuks Taani, kus on saavutatud väga häid tulemusi,“ ütles ameti loomatervishoiu osakonna juhataja Harles Kaup.

Antibiootikumid on loomade raviks vajalikud, kuid nende liigse või väära kasutamise tagajärjel võib haigust tekitavatel bakteritel kujuneda nende suhtes resistentsus, mille tulemusel kaotab ravim oma toime ja sellega ei saa enam nakkushaigust ravida. Mikroobide antibiootikumiresistentsust soodustab praegune laialt levinud praktika, kus suurtes karjades peetavaid loomi ravitakse antibiootikumide joogiveele lisamise kaudu.

Kuigi Eestis müüakse looma kohta Euroopa riikide võrdluses pigem vähe veterinaarravimitena kasutatavaid antibiootikume, saab iga inimene aidata kaasa riski vähendamisele.

„Kui loomaarst on välja kirjutanud antibiootikumid, siis tuleb hoolikalt järgida ettenähtud doosi ja kuuri pikkust, ja seda isegi juhul, kui looma enesetunne näib pärast mõnda antud annust paranevat. Sellest on kasu nii haiguse ravis kui ks selleks, et bakteritel ei oleks võimalik leida uusi viise antibiootikumiresistentsuse väljakujundamiseks,“ rõhutas Kaup.

Tegevuskava eesmärk on rõhutada nii farmiomanikele kui ka loomaarstidele antibiootikumide vastutustundliku kasutamise tähtsust. Mikroobide antibiootikumiresistentsuse (AMR) vähendamise tegevuskavaga on võimalik tutvuda siin.

Teema olulisusele viitab ka 23. novembril Brüsselis toimuv AMR-teemaline konverents alapealkirjaga: Ühtse tervise saavutamise tegevuskava ja tõenduspõhine poliitikakujundamine.

TAUST
  • 13.-19. novembrini toimuv ülemaailmne antibiootikuminädal kutsub üles vastutustundlikkusele antibiootikumide tarvitamisel.
  • Ülemaailmset antibiootikuminädalat tähistatakse WHO, FAO ja OIE koostöös. Esmakordselt tähistati ülemaailmset antibiootikuminädalat 2015. aastal. Eestis on Terviseameti eestvedamisel tähistatud Euroopa antibiootikumipäeva 18. novembril alates 2008. aastast.