Kartulikasvatajad lubavad jaanipäevaks värsket eestimaist kartulit

 (1)
Kalle Hamburg, etteidandatud seemnekartul, kartul
Eelidandatud kartuliseeme.Foto: Sven Arbet

Osa kohalikust varajasest kartulist on kasvamisega juba nii kaugel, et kasvatab jaanipäevaks parajad mugulad alla. Lisaks on Eesti kartulikasvatajatel tarbijatele muidki meeldivaid üllatusi varuks.

„Sortiment on usinasti täienenud,“ ütleb tänavuse kartulikevade iseloomustamiseks kartuliteadlane Luule Tartlan.

„Juba eelmisel aastal tuli turule selline sort nagu ’Baltic Rose’, mida tänavugi palju kiidetakse. Leida võib ka sõrmeotsasuuruste mugulatega sordi, neid on mõnus fritüüris valmistada. Lisaks veel igasugused erineva kujuga sordid.“

Kuigi üldiselt on kartulit täna avamaale veel vara maha panna, on osadel kasvatajatel varased sordid juba siiski mullas ja esimese saagi peaksid nad vagudest kätte saama jaanipäeva paiku. Mõned kartulikasvatajad on Tartlani sõnul kartulid varasema saagi saamiseks maha pannud ka kilekasvuhoonetesse.

„Suurte kartulipõldude ettevalmistamist on seni seganud see, et maa on olnud hirmus pehme, ei saa traktoritega peale minna. Aga kuna ilmaprognoos on kena, siis tõenäoliselt lähimatel päevadel saab Kesk- ja Lõuna-Eestis maad harima hakata,“ räägib Tartlan, kes tegi sealkandis vaatlustiiru täpselt nädal tagasi.

Põhja-Eestis on madalamatel aladel on muld elupõlise kartuliteadlase sõnul praegu aga kartulipanekuks veel liiga külm.

Häid uudiseid on Luule Tartlanil aga väikekasvatajatele – aianduskauplustes müüakse laias valikus väikestes pakendites (2, 5 ja 25 kg) seemnekartuleid, mille ostmiseks on just nüüd ülim aeg. Müügil on ka eelidandatud kartuliseemet.

„Tänavu peaks seemet jaguma kõigile soovijatele, mingit puudust ei tohiks kätte tulla. Sordivalik on hea ja seeme väga kvaliteetne,“ soovitab teadlane aiapidajatel sammud poe poole seada.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare