Kasutusalad on mitmekesised

Tänapäeval toodetakse harilikust kanepist biomassi, ehitusmaterjale (ehitusplokke, soojustusvilla, ehitusplaate, geotekstiile jm), õli, värve, loomasööta, kütet, isolatsioonimaterjale, seepi, riiet, paberit jpm. Kanepiõli kasutatakse huulepalsamites, seepides ja puhastusvahendites. Hariliku kanepi seemneid võib lisada leivajahule, salatitele, pudrule, hautistele ja teistele toitudele või šokolaadile. Sageli on hariliku kanepi seemned lisatud puurilindude ja näriliste toidusegudesse.

Oluline on teada, et kiu- ja õlitootmiseks aretatud kanepisortide narkootilise aine tetrahüdrokannabinooli (THS) sisaldus on aretuse käigus viidud väga madalaks (alla 0,2 %), mistõttu nad psühhotroopset mõju ei avalda. Sellised sordid on kantud Euroopa Liidu ühtsesse põllukultuuride sordilehte. Hetkel kehtivas sordilehes on 55 kanepisorti. Nende sortide seemneid on lubatud sordiomanikuga kokkuleppel paljundada ja turustada. Seemnete paljundamise kohta leiab infot samuti Põllumajandusameti kodulehelt.

Turustada võib ainult sordilehte võetud seemet

Kanepiseemnete tootmist ja turustamist Eestis reguleerib taimede paljundamise ja sordikaitse seadus, täpsemalt selle rakendusakt põllumajandusministri määrus „Õli- ja kiudtaimede seemne kategooriad ning õli- ja kiudtaimede tootmise ja turustamise nõuded“, mille kohaselt on Eestis lubatud turustada vaid sordilehte või Euroopa Liidu ühtsesse põllukultuuride sordilehte kantud sertifitseeritud ja nõuetele vastavat kanepiseemet. Seemnete turustamise üle teostab järelevalvet Põllumajandusamet. Viimase kümne aasta jooksul Eestis kanepiseemet sertifitseeritud ei ole.

Seemnepakend tasub alles hoida

Vastavalt „Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse“ § 3 lg 2 on kanepi kasvatamine narkootilise aine valmistamise eesmärgil keelatud, kuid põllumajandusliku tootmise eesmärgil lubatud. Sordilehes olevate kanepisortide seemnete ostmisel ja külvamisel on soovitav seemnepakend segaduste vältimiseks alles hoida. Nimelt ei ole kanepitaimede visuaalsel vaatlusel võimalik määrata nende THS sisaldust ja seetõttu on esimene tõend taimede madala THS-sisalduse kohta seemnepakendi etikett, millel on kirjas sordinimi.

Etikettide alleshoidmine on vajalik ka siis, kui tootja esitab kanepivarte töötlemistoetuse või ühtse pindalatoetuse (mille hulgas on kanepipõld) taotluse PRIA-le (Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet). Nimetatud toetuse taotlemise korral võidakse kontrolli käigus võtta kanepitaimedest proove THS sisalduse määramiseks.