KOHALIK KÜNNIVÕISTLUS | Põnev tava, mis on säilinud ainult Võrumaal

 (1)
KOHALIK KÜNNIVÕISTLUS | Põnev tava, mis on säilinud ainult Võrumaal
Künniasjatundja Urmas Leesi nõuanded kulusid marjaks ära.Lii Sammer

Võrumaa on ainus Eesti maakond, kes on suutnud elus hoida kohalike künnivõistluste tava. Nõukogude ajal peeti neid igas rajoonis.

Tänavune Võrumaa künnivõistlus peeti Suure-Ruuga küla servas Janek Mustmaa karjakoplis, mis pole olnud künni all juba aastaid ning paistis silma erilise elurikkusega – rohutirtsud, liblikad jne elasid seal rõõmsalt oma elu.

Künnivõistlus toimus 20. korda ja oma pöördatradega võttis sellest osa kümme võistlejat Võrumaalt ja naabrusest. Üks neist, Andres Tamm, kündis ka tavaadraga ning see oli võistlusader.

Kui rohtne koppel tundus algul üsna tasane, siis pärast esimesi vagusid tulid välja kõik ebatasasused, künkad ja lohud, mis ei jätnud mõju avaldamata ka künni kvaliteedile. Üks kunagine teistpidine künnivagu viskas jõnksu sisse pea kõikidele võistlusplatsidele.

Pärast avavagu hakkasid tööle ka kohtunikud, eesotsas maailmameistrivõistluste kohtunikukogemusega Taavi Võsa ning kogenud kündja Jüri Laiaga. Nende töö ja arutelud olid põhjalikud, lõpuks selgus ka paremusjärjestus.

Võrumaa künnivõistluse võitis naabervalla mees Andres Mäeorg, teiseks tuli Aare Kahre ning kolmas koht kuulus mitmekordsele varasemale Võrumaa künnimeistrile Mart Raudsepale Väikemetsa talust.

Lisaks võistukünnile andis kasulikke teadmisi kündjate koolitaja Urmas Lees Dotnuva Baltic AS-ist.