Konkurendid sunnivad isaseid pingutama

 (1)
Äädikakarbes
ÄädikakarbesWikipedia

Isased äädikakärbsed muudavad paaritumiskäitumist, kui enne pulmamängu on läheduses teisi isaseid, vahendab ajakirjas Proceedings of the Royal Society B ilmunud uurimust Novaator.ee.

Inglismaal asuva East Anglia ülikooli bioloogid näitasid juba mõnda aega tagasi, et isaseid äädikakärbseid mõjutab konkurents.

Isased putukad, keda hoiti enne emastega kohtumist teiste isasloomade juures, paaritusid kauem ning neil oli rohkem järglasi.

Nüüd demonstreeris East Anglia uurija Tracey Chapman, et isased äädikakärbsed suudavad erinevates sotsiaalsetes keskkondades muuta oma käitumist, kuid nad jälgivad alati hoolikalt oma suguvendi.

"Äädikakärbeste käitumine on keeruline. Kuid isaste tegutsemine sõltus alati sellest, kas nad olid kokku puutunud rivaalidega. Teiste isastega kohtunud putukad olid edukamad paaritujad," selgitas Chapman.

Tema sõnul pole võimalik putukatega tehtud katseid inimesele üle kanda, kuid ka imetajate puhul ei saa välistada sotsiaalse keskkonna mõju sigimisedukusele.

Bioloogid põhjendavad nähtust sellega, et konkurents paneb isase hetkele keskenduma ja investeerima võimalikult palju käsil olevasse paaritumisse.

Kui konkurente silmapiiril pole, siis soovivad isased loomad jätta osa sugurakke ja energiat tuleviku tarbeks.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare