Kotka viimane lend: tuulegeneraatori õhuvoolu vastu tiibadega ei saa

 (46)
Kotkas
Kotkas---

Kreetal filmitud videolõigul on näha, kuidas tuulegeneraatori ümber tiirlev kaeluskotkas satub tiivikule liiga lähedale ja paiskub vigastatult maapinnale.

Igal aastal hukkub tuulegeneraatorite tiivikute vahel tuhandeid linde, enamasti ohustab selline lõpp just suuri tiivulisi nagu kotkad, kullid ja toonekured.

Urmas Sellis Eesti kotkaklubist ütles, et põhjus, mis kotka generaatori kohale viis võis olla selles, et lind märkas maapinnal mõnda teist, juba varem vigastada saanud lindu ja otsis sellele õhust paremat ligipääsu.

“Kotka manööverdamisvõime on nõrk ja õhus olles ei pruugi ta osata arvestada tiivikute liikumise kiirust ja nende lähedust,” selgitas Sellis.

Samuti tekib tiivikute ümber tugev turbulents, mida pole silmaga näha, kuid millesse lennanud kotkas võib õhuvoolust segadusse sattuda ja sinna sisse keerutama jääda.

“Kotkas kaotab lõpuks kontrolli oma lennutrajektoori üle ja halvimal juhul võib õhuvool tal tiiva pahupidi tõmmata, nii-et lind prantsatab maha ja saab tugevalt vigastada,” sõnas Sellis.