Külm talv tappis Saaremaal mesilasi tavalisest rohkem

 (12)
Külm talv tappis Saaremaal mesilasi tavalisest rohkem
mesilasedFoto: Janek Saarepuu

Saaremaa suuremate meetootjate andmetel talvitusid mesilased sel aastal mullusest märgatavalt kehvemini, vähemalt ühel mesinikul hävis kogunisti kaks kolmandikku mesilasperedest.

Saaremaa meetootjate ühingu juht Aimar Lauge rääkis Saarte Häälele, et talve endaga tulid mesilased päris hästi toime, kuid hukatuslikuks said märtsi püsivad miinus-kraadid. Et mesilaste puhastuslend lükkus külma tõttu aprillikuusse, jõudis levima hakata kõhulahtisus, mille tulemusel mesilaspered oluliselt nõrgenesid või sootuks hukkusid.

Sel kevadel on Aimar Laugel hukkunud 10% mesilasperedest, lisaks on päris paljud pered muutunud üsna nõrgaks. Et mesilaste talvitumine pole külma tõttu veel läbi saanud, usub Lauge, et hukkunud mesilasperede arv tema mesilas suureneb vähemalt 20 protsendi peale. Normaalseks talvitumiskaoks loetakse mesinduses 10 protsenti, möödunud talvel hukkus Saaremaa suurematel mesinikel vaid viis protsenti peredest.

Üle-eestilise jooksva statistika kohaselt on Eestis hetkeseisuga hukkunud 18% mesilasperedest. Et paljud mesinikud pole oma tarude juurde veel jõudnud ja mesilasperede väljaminek mingil määral jätkub, siis selguvad lõplikud kahjud mai keskpaigas.