Linnugripp on Taani linnuliha ekspordi küsimärgi alla seadnud

 (1)
Tibud-1
Pardipojad. Foto on illustratiivne.Foto: Ilmar Saabas

Varasemalt metsikutel partidel avastatud agressiivne linnugripp H5N8 diagnoositi möödunud nädalal ka ühes Sjællandi saarel asuvas farmis.

Umbes kolmandik farmis kasvatatud partidest surid ning Taani toidu- ja veterinaaramet (Fødevarestyrelsen) kinnitas, et selle põhjuseks on linnugripiviirus.

Tegemist on esimese loodusest farmi tunginud gripijuhtumiga Taanis. Metsikutel partidel avastati viirus novembri algul.

Linnukasvatajate organisatsioon Det Dansk Fjerkræråd on öelnud, et H5N8 viiruse diagnoosimine farmis seab Taani linnuliha ekspordile tõsise takistuse.

"See võib kogu sektori uppi keerata. Olen šokeeritud. Kui suur võib olla tekkiv kahju, seda on praegu raske öelda," sõnas organisatsiooni kõneisik Jørgen Nyberg Larseni Ritzaule.

Larseni sõnade kohaselt panevad mitmed EL mittekuuluvad maad Taani linnuliha sissetoomisele kohe keelu peale, kui gripidiagnoos kinnitust leiab.

"Tavaliselt panevad Kesk- ja Kagu-Ida riigid, kellega me seda äri ajame, niisugusel juhul otsekohe oma piirid meie ees kinni. Peaaegu 100% rupskitest, jalgadest ja munadest, mida me ekspordime, müüme aga just selles piirkonnas," lisas Larsen.

Tema sõnul linnukasvatajatel veab, kui keeld kehtestatakse vaid kuuks ajaks, kuid võib ka juhtuda, et see rakendub pooleks aastaks.

Seotud lood:

Taani veterinaar- ja toiduameti sõnul linnugripp inimestele tavaliselt külge ei hakka, kuid farmeritel on kästud siiski oma hoolealused siseruumides hoida kuni aastavahetuseni.

Amet kahtlustab, et linnugripp jõudis Taani Saksamaalt, diagnoositud on H5N8 viirust ka Austrias, Šveitsis, Ungaris ja Poolas.

Allikas: The Local

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare