MAALEHT TŠEHHIS: Kogu Euroopas on piimahind all


PÕLULA KATSEFARM
Foto: Priit Simson

Nädala lõpuni tutvub Tšehhi põllumajandusega kümmekond põllumajandusajakirjanikku teistest Euroopa riikidest – lisaks Eestile Taanist, Saksamaalt, Inglismaalt, Iirimaalt, Belgiast, Hispaaniast, Itaaliast, Bulgaariast, Rumeeniast, Sloveeniast, Poolast. Seltskonnas on nii tele- ja raadioajakirjanikke kui ajalehtede-ajakirjade tegijaid.

Juba Prahas peetud seminaril sai palju teada teiste riikide põllumajandusest. Ühtpidi lohutav, teisalt kurb oli kuulda, et Saksamaa ja Inglismaa piimafarmerid vaaguvad täna hinge samuti kui Eesti omad. Sealgi räägitakse piima varumishinnast 15-20 senti liiter. Saksamaa esindaja Christiane Gothe sõnul saavad pisut rohkem need, kes toodavad mahepiima. Mõnevõrra on olukord parem Poolas ning Bulgaarias. Näiteks Bulgaaria riigitelevisiooni põllumajandusajakirjanik Mariana Konova ütles sealseks hinnaks 24 senti.

Põllumajandusajakirjandusega on teised riigid üldiselt paremini varustatud kui Eesti, ent eks seal ole suurem ka põllumajandussektor. Näiteks särav Sloveenia riigiraadio toimetaja Jernejka Drolec teeb iga päev uudistesaadetesse põllumajandusuudiseid, lisaks on tal kord nädalas oma saatetund ja veel ka n.ö põllumajandusšõu.

Eriti heas olukorras on aga Taani põllumehed, kelle jaoks ilmub iga päev 4000 eksemplaris põllumajanduslik päevaleht ning nädalavahetusel on selle tiraaž koguni 20 000.

Tundub, et ka tšehhid ise on maalähedasemad kui mitmed teised riigid. Näiteks müüdi pealinna vilkal kaubatänaval lisaks kõigele muule ka lille- ja tomatitaimi.