MAALEHT TŠEHHIS: Kohalikel farmeritel oleks ka Eestist üht-teist õppida

 (1)
Tšehhi farmid
Tšehhi farmidFoto: Lii Sammler, Maaleht

Tšehhi maapiirkonnas ringi käies tundub, et nad on paremad ärimehed kui eestlased, kuna julgevad suuremalt ja laiahaardelisemalt ette võtta. Farmid pole keskendunud vaid ühele alale, olgu selleks siis piim või teravili.

Näiteks Saint-Pierre’i kitsefarmis tegeldakse nii kitsede kasvatamise ja aretusega kui ka kitsepiima toodete valmistamisega. Oma keefiri, jogurti ja eriti maitsva kitsepiimast määrdejuustuga on farm pääsenud ka suurtesse poekettidesse, eelkõige Tescosse.

Ent paralleelselt kitsendusega tegeldaks ka metsandusega, majandades ja uuendades 45 ha metsa. Selles metsas on ka kaks järve, kus kasvatatakse kalu. Ja mitte linlastele sisse söötmiseks, vaid sportlikuks kalapüügiks, milles on peetud ka üle-Euroopalisi võistlusi.

Lisaks sellele pakutakse kodumajutust. Olulised külalised on emad oma nõrgema tervisega lastega, kelle kosutamiseks on maaõhk, ilus loodus ja kitsepiim just õiged vahendid.

Ka suuremad kooperatiivid on spetsialiseerunud. Näiteks tegeldakse Vodkamani kooperatiivis nii piima- kui lihaveistega, kasvatatakse rohusöötasid, teravilja, maisi ning kartulit, lisaks pakendatakse neid ja toodetakse ka tööstuslikku kartulipiiritust, samuti toodetakse biogaasist soojust ja elektrit.

Samas, kuigi Tšehhi põllumajandus on heal arengutasemel ja piimatoodang on 40% üle siseturu vajaduste (piima hind on 23,7 senti liiter ja see toodab kahjumit), imporditakse ligi pool piimatoodetest Saksamaalt, Itaaliast ja teistest Euroopa riikidest sisse.

Seotud lood:

Praegu Eestis toimuvat piimanädalat ja erinevaid promoüritusi vaadates tundub, et ka tšehhidel poleks paha korraldada midagi sarnast.