Miks äädikakärbsed napsi armastavad?

 (4)
Miks äädikakärbsed napsi armastavad?
ÄädikakärbesWikipedia

Äädikakärbsed kasutavad enda tervena hoidmiseks üsna äärmuslikke vahendeid. Äädikakärbse kõige ohtlikumaks vaenlaseks on väikesed parasiit-herilased, kes munevad vastsete sisse ja asuvad pärast koorumist oma peremeest seestpoolt sööma.

Mõned äädikakärbsed suudavad siiski immuunsüsteemi abil parasiidimunad hävitada. Nii käib äädikakärbeste ja parasiitide abil pidev evolutsiooniline võidujooks, vahendab teadusportaal novaator.ee.

Emory ülikooli bioloog Todd Schlenke tahtis teada, kas äädikakärbsed võiksid parasiitide vastu ära kasutada seda, et nad tarbivad pidevalt alkoholi.

Äädikakärbeste vastsed söövad üleküpsenud puuviljadel elutsevaid seeni ja baktereid. Seetõttu on nende elukeskkonnas pidevalt kuni 15% alkoholi.

Schlenke toitis äädikakärbseid Petri tassidelt, mis olid jagatud kaheks. Ühel poolel oli tavaline pärm, mis on laboris elutsevad putukate igapäevane toit. Teisel tassipoolel olevale pärmile oli lisatud kuueprotsendilist alkoholi.

Ööpäev hiljem oli 80 protsenti nakatunutest ainult alkoholi sisaldava sööda kallal. Nakatumata vastsetest sõi alkoholiga pärmisegu vaid kolmandik.

Alkoholi tarvitanud vastetest ligi 60 protsenti sai selle abil parasiitidest lahti.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare