Pajumäe talu uuele talumeiereile pannakse täna nurgakivi

 (1)
Pajumäe talu
Pajumäe taluFoto: Mikk Mihkel Vaabel

Pajumäe talu Viljandimaal hakkab ehitama uut talumeiereid. On üsna haruldane, kui Eestis üks piimakarja pidav talu otsustab ehitada seni hästi sissetöötanud piimatöötlemise asemel uue. Uuele meiereihoonele pannakse Pajumäe talus nurgakivi täna südapäeval.

Pajumäel on piima töödeldud juba aastast 1999. Otsuse rajada oma piimatööstus tuli toona alguse saanud vene rubla kriisist, mille tagajärjel langes piima kokkuostuhind alla 6 eurosendi liitri eest. "Oli valida, kas lõpetada tootmine või jääda ellu ning rajada oma piimatööstus" ütles Pajumäe talu toonane peremees ja nüüdseks end talu nõunikuks taandanud Arvo Veidenberg. Mõne aastaga pandi alus jogurti ja kohupiimatoodete valmistamisele mahedast toorpiimast, mida Pajumäe talu 80 mahedat lüpsilehma toodavad. Hiljem on lisandunud uued tooted nagu Pajumäe keefir, mis saavutas läinud aasta Eesti parima talutoidu konkursil parima talutoidu tiitli, aga ka Pajumäe juust ja ghee ehk selitatud või.

Kaks aastat tagasi andis vanaperemees talu üle oma pojale Viljar Veidenbergile, kes otsustas teha piimatöötlemist uuendada ja alustas uue kaasaegsel tehnoloogial põhineva talumeierei rajamist. "Eesmärgiks on pakkuda veelgi kvaliteetsemat toitu meie tarbijatele. Selleks et püsida turul ja olla tarbijatele meele järgi, tuleb pidevalt ajaga kaasas käia ja tegeleda tootearendusega," ütles Pajumäe noorperemees Viljar Veidenberg otsuse põhjenduseks.

Seotud lood:

„Pajumäe talu on alati silma paistnud uuendusmeelsuse poolest. Ta oli eimene Eestis, kes ehitas avatud vabapidamisega külmlauda, oli üks esimesi, kes alustas talus piimatoodete valmistamisega ning teda on pärjatud Aasta Parima Talu tiitliga,“ ütles pikki aastaid Talupidajate Keskliitu juhtinud Kaul Nurm.

Uus meierei tootmisvõimus on töödelda piima 3000 liitrit päevas, investeeringu suurus on 1,1 miljonit eurot. Uue töötlemishoone rajamist ja töötlemisseadmete ostu toetab 45% ulatuses PRIA, rahastamisel aitavad kaasa Maaelu Edendamise Sihtasutus ja Swedbank.

Pajumäe talu kasutuses on 400 hektarit maad. Toodetakse sööta oma loomadele, aga ka maheteravilja müügiks.