Seemnekaubandusettevõte Viru Seeme alustab uute sortidegaJÕGEVA SORDIARETUSE INSTITUUT
Foto: Sven Arbet

Viru Seeme on vastloodud seemnekaubandusettevõte, mille taga on kogemustega teraviljaseemnete tootjad Jaak ja Ott Läänemets Lääne-Virumaalt. Viru Seemne eesmärk on laiendada põllumehe jaoks sordivalikut ning tagada pakutavatele sortidele tootjapoolne know-how.

Viru Seeme on uus ettevõte ja kaubamärk, mille abil soovime kasvada arvestatavaks partneriks Eesti põllumehele põllukultuuride seemnete valikul," tutvustas OÜ Viru Seeme tegevjuht Ott Läänemets.

Lisaks mitmekesisele teravilja- ja herneseemnete valikule pakutakse erinevaid vahekultuuride seemneid ja seemnesegusid. Käesoleval hooajal alustatakse katseid ka maisi ja oaga.

Sobivate sortide leidmiseks rajatakse pidevalt võrdluskatseid oma tootmispõldudel Avispeal, Lääne-Virumaal. „Valime välja sordid, milles ise kindlad oleme. Lähtume põhimõttest - mis sobib meie tootmisse, töötab suure tõenäosusega ka mujal“, lisab Läänemets. Viru Seemne eeliseks peabki ta just seda, et tegutsetakse tootmisettevõtte kõrval ning tänu sellele mõistetakse, mis põllumehele sordivalikul oluline on. Samuti võimaldab see kasvatusalaseid kogemusi seemnega kaasa anda.

Tänaseks ollakse Soome aretaja Boreali varajaste odrasortide ’Severi’ ning ’Aukusti’ esindajad Eestis. Huvi uute sortide vastu on olnud suur: ’Severi’ ja ’Aukusti’ kasvasid juba 2016. hooajal ligikaudu 1500 hektaril üle Eesti. ’Severi’ on end tõestanud ka 2015. aasta viljelusvõistlusel saagikaima varajase odrana.

Kuna hernekasvatus on Eestis tuure kogumas, pakutakse uusi kollase herne sorte: ’Abarth’ ja ’Rocket’. „Valisime teadlikult kaks erinevat hernesorti: ’Abarth’ on varajasem ning parima võimaliku seisukindlusega, ’Rocket’ aga veidi hilisem ning saagikam. ’Rocket’-i eeliseks võib pidada väikest 1000 tera massi, mis teeb külviseemne hektarikulu tavapärasega võrreldes ligi kolmandiku võrra madalamaks“, põhjendab Läänemets. Müüki tulevad uued sordid vastavalt 2017. ja 2018. aasta kevadel.

Loe veel

Koostööd tehakse Eesti Taimekasvatuse Instituudiga, kelle esindatavad nisu- ja odrasordid on Viru Seemne valikus. „ETKI poolt pakutavad sordid on turul teada-tuntud ning kindlasti plaanime koostööd jätkata“, ütleb Läänemets.

Osta koos Maalehega praktiline käsiraamat igapäevastest ilmatarkustest hinnaga vaid 4,99 €!
Vaata lähemalt

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare