Soomlased töötasid välja kaasaskantava seadme teravilja kvaliteedi mõõtmiseks


Soomlased töötasid välja kaasaskantava seadme teravilja kvaliteedi mõõtmiseks
Teist niisugust toodet ettevõtte sõnul ei ole.Foto: Goodnewsfinland

Soome start-up GrainSense Oy on välja töötanud käeskantava seadme teravilja kvaliteedi mõõtmiseks

Seadeldisega saab mõõta põlluloleva teravilja ja teiste põllukultuuride proteiini-, niiskus-, õli- ja süsivesikute sisaldust. Esialgu töötab see nisu, odra, kaera ja rukisega. Tulevikus lubatakse lisada rapsiseeme. Samuti võimaldab see lihatootjatel kontrollida sööda proteiinisisaldust.

Akutoitel seade on viis korda väiksem kui teised sarnased tooted ning vajab töötamiseks paari tera. „Hinnaks kujuneb paar tuhat eurot, mis pole küll traktori hind, kuid on siiski investeering. Põllumehed võiksid investeeringu siiski ühe hooajaga tagasi teha,” räägib GrainSense Oy tegevdirektor Edvard Krogius.

Infrapunalainetel töötav tehnoloogia arendati esialgu välja ravimitööstusele. „Pärast arutelusid Soome Loodusressursside Instituudi, ProAgria ja Põllumeeste ning Metsaomanike Keskliiduga, taipasime, et asjal on ka äripotentsiaal,” sõnas ettevõtte teadur Ralf Marbach.

Toodet esitletakse novembri keskel rahvusvahelisel põllumajandustehnika näitusel Hannoveris. Eesti turule peaks toode jõudma 2018. aasta kevadel ning maksma ligikaudu 4000 eurot.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare