Tarmo Tamm: riskide hajutamise põhivastutus langeb põllumajandusettevõtjatele

 (4)
Tarmo Tamm: riskide hajutamise põhivastutus langeb põllumajandusettevõtjatele
Märg viljapõld.Foto: Anni Õnneleid

Teisipäeval, 21. novembril, otsisid maaeluminister Tarmo Tammega kohtunud teraviljasektori esindajad lahendusi ilmastikuriskidest ja turu tagasilöökidest tulenevatele probleemidele.

Minister Tamm sõnas, et põllumeeste jaoks on tulevikus oluline hakata tegelema riskijuhtimisega. „Ministeerium saab aidata kujundada riskijuhtimist soodustava keskkonna loomist," ütles Tamm. "Riske aitavad osaliselt maandada suurenevad otsetoetused ning tänavu valitsuse poolt taastatud põllumeestele makstavad üleminekutoetused, aga riskide hajutamise põhivastutus langeb suuresti põllumajandusettevõtjatele endile.“

Eelmisel nädalal kohtus minister pankade, kindlustusseltside ja teravilja kokkuostjatega, et leida paindlikumaid lahendusi, mis aitavad ebasoodsate ilmastikuolude tõttu kahju kannatavatel põllumajandustootjatel raskused üle elada. Varasemalt on maaeluminister ja peaminister pöördunud Euroopa Komisjoni poole ning teinud ettepaneku meie põllumehel keerulise aja üleelamiseks erakorralise toetuse eraldamiseks.

Teravilja ja rapsi tootjate majandustulemuste põhjal võib järeldada, et ka eelmine, 2016. aasta oli kogu põllumajandussektorile keeruline. Toodangu väärtus vähenes võrreldes 2015. aastaga umbes 20%, sealhulgas taimekasvatuse toodangu väärtus vähenes 32%. Kuna toodangu müügist saadav tulu vähenes oluliselt, on toetustel sektori sissetulekutes oluline roll aitamaks majanduslikult keerulisel aastal kogukulusid katta. Taimekasvatuse keskmisel ettevõttel (FADN andmetel) tuli 2016. aastal ligikaudu viiendik kogukuludest katta toetuste arvelt.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare