Teadlased: Eesti on seeneparadiis

 (9)
Teadlased: Eesti on seeneparadiis
Foto: Maaleht

Mida lähemale ekvaatorile minna, seda rohkem taime- kui loomaliike leidub. Kuid kõige liigirikkamad seenealad ei asu sugugi troopilistes vihmametsades.

Pigem on troopikas seeneliike üsna kasinalt. Sellisele järeldusele jõudsid Tartu Ülikooli mükoloogid, analüüsides maailma eri piirkondades kasvavate ektomükoriisaseente liigirikkust, kirjutab teadusportaal Novaator.

Tartu Ülikooli seeneteadlased on käinud ekspeditsioonidel Seišellidel, Madagaskaril, Aafrikas Sambias, Gambias, Beninis, Lõuna-Ameerikas Ecuadoris, Brasiilias, Aasia riikidest Malaisas ja Hiinas ning Venemaa Kaug-Idas, samuti Austraalias. Sel suvel on ees ekspeditsioonid Sri Lankale ja Indiasse.

Kõigilt neilt reisidelt kogutud andmed, lisaks maailma eri paigus töötavatelt seeneteadlastelt saadud proovid olid aluseks ülemaailmsele mudelile, mille abil püüavad teadlased kirjeldada seda, kuidas mükoriisaseente liigirikkus maailmas jaotub.

Esimene eeldus, et seenigi on lõunapoolsematel aladel rohkem, osutus valeks. Troopilistes vihmametsades on aineringe nii kiire ja lehekõdu kaob ülikiiresti, erinevaid seeneliike, kes seal puude juurtes eluneks on tegelikult vähem.

"Eesti on mükoriisaseente poolest üks liigirikkamaid kante. Soomes on liigirikkus juba väiksem, sest tammed seal enam ei kasva," ütles artu Ülikooli botaanika- ja mükoloogiamuuseumi teadur Leho Tedersoo. Ainult erinevat liiki trühvlid pole meile jõudnud, takistuseks meie suhteliselt külm kliima.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare