Teadlased püüavad aretada kuumakindlaid lihaveiseid


Pullid Maamessil
Aberdiin-anguse tõugu pull.Foto: Anni Õnneleid

Enam kui pool maakeral kariloomadena peetavatest veistest elab kuumas ja niiskes kliimas. Geneetilisi meetodeid kasutades püüavad teadlased nüüd aretada loomi, kes ka rasketes tingimustes kasvades tippklassi lihaloomad oleksid.

Florida ülikooli teadlased näevad juba mõnda aega vaeva selle nimel, et aretada kahe lihaveisetõu - aberdiin-anguse ja brahmani - ristamisel välja uus tõug brangus, mis oleks n-ö kuumakindel.

Osariik eraldas Raluca Mateescule, kes töötab Florida ülikoolis kaasprofessorina, ning tema kaastöötajatele teemaga tegelemiseks 733 000 dollari suuruse stipendiumi.

"Uurimistoetus võimaldab meil kaevuda kahe tõu DNA erinevate segmentideni ja välja selgitada, millised piirkonnad veise DNA-s on keha termoregulatsiooni seisukohalt olulised," selgitas Mateescu.

Pikemas perspektiivis tahavad teadlased välja töötada oskusteabe ja vahendid, mida veisekasvatajad saaksid kasutada, et loomade kuumataluvust tõhustada. Samal ajal loodavad nad suurendada ka lihaproduktsiooni ja parandada liha kvaliteeti ning lisaks edendada karja paljunemisvõimekust.

"Tegemist on uue ja võimsa lähenemisviisiga, mille eesmärgiks on aretada tuleviku tarbeks veised, kes oleksid võimelised hästi toime tulema ja head toodangut andma ka kuumas kliimas," märkis Mateescu uurimistöö eesmärgi kohta kokkuvõtvalt.

Allikas: sciencedaily.com

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare