UURING: Karjamaal söövad veised mõjuvad keskkonnale kahjulikult

 (12)
press42
Foto: Ilmar Saabas

Šveitsi loomaõiguslased on piltlikult öeldes tagajagadele tõusnud, sest hiljutine uuring tuvastas, et vabalt karjamaadel söövatel veistel on keskkonnale kahjulikum mõju kui nende suguvendadel, keda kinnistes lautades peetakse.

Möödunud kuul föderaalse põllumajandusuuringute organisatsiooni Agroscope poolt avaldatud uuringus võrreldi nende veiste mõju keskkonnale, keda suvel Alpi-karjamaadel karjatatakse, nende omaga, keda lautadest välja ei lasta.

Leiti, et väljas karjatatavatel veistel kulub tapamajja saatmiseks vajaliku kaalu kogumiseks 20 kuud, laudas elavatel aga pelgalt 15.

Sestap söövad karjamaaveised rohkem ning toodavad enam ning pikema aja vältel ka metaani, väidab uuring.

Taolised järeldused aga ei meeldi loomaõiguslastele, avaldab Tribune de Genève. Nad ütlevad, et Agroscope'i uuring ei võta arvesse positiivseid mõjusid, mis karjatamisel on - näiteks biloogilise mitmekesisuse edendamine ja väiksem energiatarbimine.

Oma märgukirjas president Johann Schneider-Ammannile viitavad loomaõiguslased, et uuringut rahastas lihatöötlemisettevõte Micarna SA.

"See pole nii, et kaitseme loomi keskkonna hinnaga. Mõlemad on toidutootmise protsessis olulised. Taolised uuringud aga ei aita kuidagi kaasa nende kahe valdkonna (loomade ja keskkonna kaitse) vahel tasakaalu leidmisele," väidavad loomaõiguslased.

Uuringu läbiviijad seevastu kinnitavad, et uuring teostati täiesti sõltumatult ning lähtudes teduslikest kriteeriumidest. See keskendus vaid kahe mudeli täiesti iseseisvale võrdlemisele ega hinnanud mingeid teisi aspekte.

Allikas: The Local

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare