„Kõigist ohustatud ja järelevalvetsoonis asuvatest seakasvatustest tuleb võtta täiendavad proovid, et selgitada, kas sealsed sead on haigestunud või mitte,“ selgitas Kristian.

Kristiani sõnul jätkub ka epidemioloogiline uuring ja olukorra täpsustamine, et selgitada välja, kuhu on jõudnud farmidest seni välja läinud sealiha.

Valga taudipunkti surnud siga on praeguseks viidud hävitamisele ning alustatakse ruumide puhastamisega. Viljandimaa taudipunktides käib hukkamise ja hävitamise ettevalmistus.

Praeguseks ei ole selge surnud sigade hävitamise viis. „Loomsete jäätmete hulk on väga suur ja nende nõuetekohane äravedu Vireeni tundub esialgu otstarbekam kui masina kohale toomine. Lõplik otsus pole selles osas veel vastu võetud,“ ütles pressikonverentsil VTA peadirektori asetäitja Olev Kalda.

Maaeluminister Urmas Kruuse kutsus neljapäevaks kokku seakasvatajate erakorralise nõupidamise, kus tehakse olukorrast ülevaade ja arutatakse edasist tegevuskava.

Viljandimaal Kolga-Jaani vallas Leie külas ja Viljandi vallas Ridakülas asuvates ning samale omanikule kuuluvates kahes seafarmis avastati sigade haigestumine 18. juulil ja päev hiljem surid esimesed loomad. Kolga-Jaani vallas asuvas farmis on kokku 191 ja Viljandi vallas asuvas farmis 355 siga.

Valgamaal Taheva vallas Koikkülas asuvas ühe koduseaga majapidamise avastati looma haigestumine 16. juulil ja kaks päeva hiljem loom suri. 21. juuli hommikul kinnitas Veterinaar- ja Toiduamet sigade Aafrika katku ametliku diagnoosi kolmes seafarmis Viljandi- ja Valgamaal.