VIDEO: Iga päev koorub AHHAA teaduskeskuses külastajate silme all kuus tibuVIDEO: Iga päev koorub AHHAA teaduskeskuses külastajate silme all kuus tibu
Reuters/Scanpix

Tibude koorumist munast on vähesed oma silmaga näinud. Nüüd aga saavad kõik huvilised sellele kaasa elada - AHHAA teaduskeskust külastades või veebikaamera kaasabil kodus arvuti taga istudes.

Tartu AHHAA teaduskeskuse ja Talleggi koostöös edastatakse 24h otsepilti otse hauduvat kanaema asendavast seadmest.

Haudemunad, millest tibud kooruvad, saabuvad AHHAA teaduskeskusesse Talleggist kaks korda kuus spetsiaalses termokastis. Seejärel säilitatakse mune veinikülmkapis, mis on tavakülmikust soojema sisetemperatuuriga. Haudemune tuleb hoida stabiilselt 15-16 kraadi juures.

Enne koorumist on võimalik tibuloote arengut jälgida ovoskoobi abil. Ovoskoop valgustab muna läbi ja siis on läbi koore näha, kuidas tibu muna sees areneb.

Tibu haudumisprotsess kestab 21 päeva.

AHHAA teaduskeskuses asendab hauduvat kanaema alguses täisautomaatne inkubaator, mis hoiab viljastatud mune 37,7 kraadi juures ja keerab mitu korda päevas. Kolm päeva enne haudumisperioodi lõppu viiakse munad inkubaatorist elu saali kunstema alla. Seal saavad juba kõik huvilised koorumisprotsessile ise kaasa elada.

Iga päev koorub kuus tibu.

Paar päeva peale sündimist saavad kollased sulepallid AHHAA teaduskeskuses eluga kohaneda ja kosuda. Seejärel viiakse nad uude koju, Lõuna-Eesti taludesse heade peremeeste hoole alla.

Vaata tibukaamerat SIIT.

Maaleht loosib välja 40 piletit Itaalia muusika festivalile. Kui olete Maalehe tellija ja soovite sellest kõigest osa saada, siis pange end kohe kirja!
Kui te ei ole veel tellija, siis praegu on just õige aeg liituda Maalehe tellijate perega. Rohkem infot SIIT.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare