Gripivaktsiin hakkab otsa saama

 (1)
LINNAMÕISA PEREARSTIKESKUS
Foto: Arno Mikkor

Vaktsiinitootjad on ravimiametile öelnud, et rohkem gripivaktsiini nad käesoleval hooajal Eestisse tuua ei planeeri, kuid amet uurib siiski nende võimalusi täiendavateks tarneteks ning on valmis ka olukorraks, kus tuleb lubada müügiloata vaktsiini.

Müügiloa hoidja Sanofi Pasteur S.A. on käesoleval hooajal toonud Eestisse 32 800 annust gripivaktsiini, mis on natuke rohkem, kui eelmisel hooajal vaktsiini kulus. Suurenenud huvi tõttu vaktsineerimise vastu on see kogus praeguseks lõppemas.

Praegu on raviminfo.ee ja apteegiinfo.ee portaalide andmetel vaktsiin saadaval ligikaudu 20 apteegis üle Eesti. Lisaks võib vaktsiini alles olla ka perearstikeskustes ning haiglates.

Ravimiamet on valmis erandkorras lubama Eestisse ka võõrkeelses pakendis vaktsiini, nagu möödunud aasta novembris 1800 annuse osas tehti.

Gripp on tõsine haigus, mis põhjustab ülemaailmselt kümneid tuhandeid surmajuhte aastas. Hooajaline tavagripp on äärmiselt ohtlik väikelastele, eakatele ja krooniliste haigustega isikutele, mistõttu neid kutsutakse gripi riskirühmadeks. Vaktsineerimata inimesed levitavad gripiviirusi eelnimetatud ohustatud inimestele ja nad on ohtlikud nii oma pereliikmetele, lähedastele kui ka teistele, kellega nad kokku puutuvad. Uus gripp erineb hooajalisest tavagripist selle poolest, et see on ohtlikum lastele ja noortele täiskasvanutele. Vaktsineerimisega saame aga kõiki neid kaitsta, vältida nende haigestumist ning sellega kaasneda võivaid tüsistusi ning suurendada oma pereliikmete ja töökaaslaste tervise turvalisust.