Igal aastal sama jama: karulaugu asemel süüakse mürgist piibelehte

 (12)
Karulauk
Taimi ei tunta - paljud ajavad karulaugu ja mitteõitseva piibelehe segamini. Fotol on karulauk.Foto: Tõnu Tramm

"Taas on põhjust jagada postitust, mille eesmärgiks on meelde tuletada, et enne kui uue rohelise lehe suhu pistate, veenduge, et teate, millega tegu," kirjutatake terviseameti Facebooki lehel.

Mürgistuste infoliin 16 662 on selle aasta maikuus vastu võtnud juba 15 telefonikõnet, millest on selgunud, et karulaugu asemel on kogemata söödud piibelehti, sügiskrookuse või helistaja jaoks tundmatu taime lehti.

Probleeme on põhjustanud ka siniliilia ja lumikellukese, jugapuu, kibetulika, kevadkogritsa (seen), kartuli idude, elupuu, rododendroni, sulgvõhiku ja ülase söömine.

Terviseamet soovitab:
  • Käes on aeg, kus kõik roheline, mis maa seest võrsumas, tekitab soovi see koheselt ära süüa. Enamik rohelisi võrseid ongi seda väärt, aga mitte kõik.
  • Rabarber, me teame, on väga hea, aga ainult noored varred. Lehtedesse tuleks ettevaatlikumalt suhtuda. Tõsi, väike kogus rabarberi lehti supi maitsestamiseks on OK, kuid päris kindlasti ei tohi rabarberi lehti kasutada smuutide, pestode valmistamiseks, kuna leht on sellel taimel äärmiselt maksatoksiline.
  • Sama ettevaatlik tasuks olla ka suvaliste maa sees leiduvate juurikate toiduks tarvitamisel, eriti siis kui loodusõpetuse tunnid ei ole kunagi kuulunud teie lemmikainete hulka.
  • Enne taimede korjamist ja nende sööma hakkamist uurige täpsemalt nende välimust ja toimeid.
  • Häda või isegi pelgalt kahtluse korral vali mürgistuse infoliin number 16662. Seal vastatakse teie kõnedele ööpäevaringselt.