Jüri Teras: oleme valinud kalli tee ning perearsti asemel teinud kättesaadavaks EMOd

 (49)
Jüri Teras. Kabinet PERHis.
Jüri Teras.Foto: Rauno Volmar

Eesti Kirurgide Assotsiatsiooni juhi dr Jüri Terase sõnul oleme õige pea olukorras, kus suudame vastu võtta ainult erakorralised haiged, sest oleme valinud kalli tee ning pole teinud kättesaadavaks perearsti, vaid EMOd.

"Minu isiklik seisukoht on, et suudame praegu finantseerida vaid erakorralist ravi ning varsti ongi see kõik, mida tervishoidu suunatud 13% eest saame. Erakorraliste patsientide hulk kasvab tohutult," rääkis Jüri Teras portaalile Med24.

"Õige pea oleme olukorras, kus suudame vastu võtta ainult erakorralised haiged, muu tegevus jääb kõrvale ja selleks on vaja alternatiivne rahastamine leida. Oleme valinud kalli tee ning pole teinud kättesaadavaks perearsti, vaid haiglate erakorralise meditsiini osakonnad. Tavainimestel on ootus saada 24/7 meditsiiniabi, aga selle raha eest, mis hetkel meie meditsiinisüsteemis ringleb, ei saa. Mitte sellise meditsiinipersonali hulgaga. Patsientide hulk omakorda järjest kasvab. Selles osas mulle „meeldib“ mõte rajada Tallinnasse veel üks suur haigla. Raske on mõista kuidas tekib meditsiinisüsteemi vahendeid juurde, kui olemasolevat „tekki“ veel õhemaks sikutada," küsis Teras.

Septembri keskel kogunesid Tallinnasse Balti Kirurgide Assotsiatsiooni VIII Kongressile oma ala tipud Euroopast ja tuntud eksperdid kogu maailmast. Kongressil räägitut refereerides viitas Teras, et haigekassa juhi Tanel Rossi kinnitusel on meil väga efektiivne süsteem. "On tõepoolest, aga seda tänu tohutule ületööle ning meditsiinipersonali entusiasmile. Ross arvas, et meie süsteem peab veel vähemalt 10 aastat vastu, samas kui juba praegu oleme aasta lõikes 17 miljoniga miinuses. Soome üks juhtivamaid futurolooge Jouni Ruoppa kahandas optimismi ning pakkus, et kolme aasta pärast on kogu Euroopa meditsiinisüsteem täiesti murtud jalgadega. Tema sõnul pole ükski süsteem paranenud või pole poliitikud soovitusi kuulda võtnud enne, kui olemasolev süsteem on täielikult hävinenud."

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare