Kevad on allergikutele pikk ja piinarikas olnud


Kevad on allergikutele pikk ja piinarikas olnud
Foto: Ilmar Saabas

Võiks ju arvata, et suhteliselt külm ja vinduv kevad on õietolmuallegria all kannatajatele hästi mõjunud - korraga vähem tolmu õhus - ,kuid tegelikult on asjalood vastupidised. Hingamisraskused vaevavad neid juba veebruari lõpust saadik.

"Kerget pole siin midagi," selgitab allergoloog ja Eesti Allergialiidu nõustaja Maie Laaniste. "Õietolmu võib-olla tõesti pole õhus korraga nii palju kui tavaliselt, aga ega see haigete olukorda oluliselt kergemaks tee. Osad inimesed on väga tundlikud ja nemad vaevlevad juba neljandat kuud, veebruarist saadik."

Laaniste sõnul õhutemperatuuri ja õietolmu hulga põhjal mingeid üldistusi teha ei saa. Õietolmuallergia kulg on väga individuaalne. Paljudel annavad ka üliväikesed tolmukogused ägedaid reaktsioone. "Ja nende jaoks on vinduv kevad eriti pikk ja piinarikas," selgitab toher.

Sooja kevade korral õitsevad taimed paari päeva jooksul kiiresti ära, õhus on korraga väga palju õietolmu, aga siis see kaob ja allergikute elu läheb hoobilt mõnusamaks.

Tänavu on aga teisiti. Kui tavaliselt on kask juuni alguseks õitsemise lõpetanud, siis mõned päevad tagasi olid kase õietolmu näitajad õhus jälle kõrged, viitab Laaniste, ja lisab, et selliseid päevi tuleb lähiajal tõenäoliselt ette veelgi.

Seotud lood:

Mai lõpus hakkasid õitsema ka kõrrelised. Nende õitsemisperiood kestab kuni suve lõpuni, sest erinevad liigid õitsevad erineval ajal.

Juuli teisest poolest alustab õitsemist puju, õitsemisperiood võib kesta kuni septembrini.

Õietolm on välisõhus leiduv allergeen, mis tungib koos sissehingatava õhuga bronhidesse ning põhjustab õietolmule tundlike inimeste seas allergilisi vaevusi, sh astmat ja heinapalavikku.

Õhu õietolmusisalduse kohta saab igapäevaselt andmeid allergialiidu kodulehelt (monitooring pollen). Seirepunktid asuvad viies linnas: Jõhvis, Tallinnas, Kuressaares, Pärnus ja Tartus.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare