Kuidas geneetiliselt muundatud sääskedega Zika levikuga võideldakse

 (5)
Sääsed
SääsedRaivo Tasso

Zika viirusega võitlemisel on ilmselt üks tõhusamaid meetodeid praegu käivitatud tõrjetöö, mis seisneb geneetiliselt muundatud sääskedega metsasääse populatsiooni vastu astumises.

Klassikaline viis sääski kui haigustekitaja levitajaid hävitada on putukatõrje vahenditega mürgitamine. Putukateadlase Urmas Tartese rääkis Vikerhommikus, et populatsiooni vähendamise eesmärgil kasutati juba pärast Teist maailmasõda, kus ühe küllalt ebamugava kärbseliigi puhul kasutati radioaktiivse kiirgusega viljatuks muudetud isassääski.

Need paaritusid, kuid kui emane sääsk munes, siis munadest järglasi ei sündinud. Zika viirusega on välja mõeldud samasugune trikk, sedakorda on kasutatud aga geneetilist muundamist.

Urmas Tartes rääkis “Vikerhommikus”, et eestlastele peaks Zika viiruse ümber toimuv korda minema eelkõige seepärast, et tänapäeval on reisimine väga hõlbus viis inimestel viirust kaasa tuua. Samuti võimaldab transport reisida ka viirust kandvatel putukatel.

Viimase tõiga suhtes võib aga veidi kergemini hingata, kuna Zika viiruse looduslik reservuaar on ahvid ning ahve meil ei ela. Lisaks vajab viirus levimiseks sääski, keda meil praegusel aastaajal samuti ei levi.

Loe pikemalt portaalist Novaator.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare