Leetrid jõuavad Eestile järjest lähemale

 (42)
Leetrid jõuavad Eestile järjest lähemale
Leetripatsiendi nahk haiguse kolmandal päeval. Wikimedia Commons, dr. Heinz F. Eichenwald

Eestile on taas lähenemas leetrioht, mille eest hoiatab ka terviseamet. Soomes on pärast jaanipäeva tuvastatud see raske haigus neljal inimesel.

Soome terviseamet tuvastas juuli alguses Lõuna-Savos Savonlinna ligidal Savonrantas neljanda leetritesse haigestumise ühel poisil, kirjutab Iltalehti. Poiss oli leetrite vastu vaktsineerimata.

Haigestumised on seotud Punkaharju laagriga, kus haigestus jaanipüha ajal itaallasest mees.

Eelmisel aastal diagnoositi Soomes neli leetrite juhtumit.

Ka terviseamet hoiatab oma kodulehel, et mitmes Euroopa riigis suurenes 2016. aastal leetritesse haigestumine, uusi haigusjuhte on hulgaliselt lisandunud ka 2017. aastal.

Leetrid on levinud Prantsusmaal, Belgias, Saksamaal, Poolas ja Ukrainas, suuremaid puhanguid on registreeritud ka Rumeenias ja Itaalias. Kõigis riikides, kus esineb leetrite epideemiline levik, on immuniseerimisega hõlmatus alla WHO poolt soovitatud 95%.

Leetrite tekitajaks on väga nakkav paramüksoviirus – pärast kokkupuudet haige inimesega nakatub sajast mittepõdenud ja vaktsineerimata inimesest keskmiselt 98.

Milline on olukord Eestis?

2017.a kuue kuuga on registreeritud üks leetrite haigusjuht, mis oli seotud reisimisega Itaaliasse. 2016.a registreeriti kaks sisse toodud haigusjuhtu, tagasi tuldi leetritega Egiptusest ja Indoneesiast, Kohalikku levikut ei järgnenud. 2015. a registreeriti Eestis kolm sissetoodud leetrite haigusjuhtu, millega oli seotud ka üks kohalik haigestumine.

Leetrid
Leetrid on väga kõrge nakkavusega viirusnakkus, mis avaldub kurgu ja silmade põletikuna ning iseloomuliku lööbena. Haigusel spetsiifilist ravi ei ole, leevendatakse vaid sümptomeid. Haigus võib tüsistuda raskekujulise kopsupõletiku, keskkõrvapõletiku või peaajupõletikuga.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare