Miks meie söögiportsjonid nii suured on?

 (24)
Miks meie söögiportsjonid nii suured on?
Foto: Vallo Kruuser

Me sööme aina rohkem, aina suuremaid portsjone ja aina suurematelt taldrikutelt. Kuidas söömine kontrolli alla saada ilma, et peaks kurja vaeva nägema?

Kui tahad aru saada, kui suured on toiduportsjonid, mida me iga päev manustame, ära mine mitte supermarketisse või kaubamajja, vaid antiigipoodi. Uuri seal müüdavaid taldrikuid ja võrdle neid kaasaegsetega - vanad on palju väiksemad, kohati tundub lausa, et tegemist on nukkudele mõeldud lauanõudega.

Kui tänapäevaste taldrikute tavaline läbimõõt on 28 cm, siis 1950ndatel oli see 25 cm, kirjutab The Guardian. Vahe on oluline.

Ja mitte ainult taldrikud, vaid ka tassid, klaasid ja teised lauanõud on suuremad. Paljude katsete käigus on kindlaks tehtud, et suured nõud õhutavad meid rohkem sööma-jooma, kuigi meile endale tundub, et sööme suuremast nõust sama palju kui väikesest.

Olulisim "köögilõks" aga peitub selles, et me kõik usume miskipärast, et oleme suurte nõude suhtes immuunsed ning sööme neist vähem kui väikestest. Tegelikkus on vastupidine.

Foto: Bianca Mikovitš
Seotud lood:

Kuidas lihtsaid nippe kasutades aru saada, kui palju sa sööd? Pea meeles, et:

  • 150 grammi pastat on umbes tennisepallisuurune kogus;
  • 180grammine kartul on sama suur kui arvutihiir;
  • 80 grammi ubadega saad katta pokkerikaardi suuruse pinna;
  • 30 grammi juustu on sama suur tükk kui tikutops;
  • 25 grammi kartulikrõpse mahub tavalise suurusega kohvitassi.

Huvitav on seegi fakt, et lapsed on kuni 3-4aastaseks saamiseni võimelised sööma täpselt nii palju, kui neil kõht täis saab, mitte rohkem. Viieaastased söövad aga juba kogu hiiglasliku portsu ära, kui see neile ette tõstetakse.

Meie söömisharjumisi mõjutab seegi, et aja jooksul on valmistoiduportsjonid muutunud suuremaks. Kui 20 aastat tagasi kaalus muffin Ameerikas keskmiselt 85, siis nüüd juba 130 grammi.

Foto: MorgueFile

Lisandub asjaolu, et inimesed ei oska silma järgi hinnata toiduportsjonite suurusi. See oskus on paljude jaoks unustuse hõlma vajunud koos toiduvalmistamise oskusega.

Kummaline, kuid soovitus süüa vähem ei mõju. Küll aga mõjub see, kui sööd väiksemast anumast, isegi siis, kui see on pilgeni toitu täis laetud - sinna ei mahu nii palju kui suurele taldrikule ning rahulolutunne ärasöödud toidust tekib samuti, sest taldrik saab ju tühjaks.

Proovige, kas see nipp töötab!