Patsientide nõukoda: patsiendi sundvalikute ette seadmine on ebaeetiline

 (1)
HIPEC protseduur
Pilt on illustreerivFoto: Andres Putting

Patsientide nõukoda leiab, et poliitikute poolt patsiendi sundvalikute ette seadmine on ebaeetiline ning vastuolus seadusandlusega.

Eesti rahvastiku tervise arengukava 2009-2020 järgi on tervisepoliitika peamiseks eesmärgiks tervena elatud aastate arvu suurendamine. Mitmete uuringute järgi on see Eestis viimasel ajal vähenenud ning inimeste tervisenäitajad halvenenud. Suuremateks kitsaskohtadeks on samas dokumendis nimetatud tervise rahastuse jätkusuutlikkuse tagamist ning oluliste teemavaldkondade rahastuse puudumist.

Eestis praktiseeritav tervishoiumudel, mille ainsateks arengustimulaatoriteks on majanduskasv, heategevusfondid ning kulude kokkuhoid, ei ole jätkusuutlik ning on vastuolus põhiseadusega, leiab patsientide nõukoda.

"Need meetmed võivad küll abistada, kuid mitte asendada struktuurseid reforme, mida on tarvis läbi viia tervishoiuteenuste osutajate s.o.perearstid, eriarstid, apteekrid ja haiglad, omavahelise koostöö parandamiseks. Patsiendi omaosaluse jätkuval suurendamisel ning ainult majanduskasvul baseeruv arengustrateegia ei ole jätkusuutlik ning ei asenda reforme, mis tuleb kiiremas korras läbi viia arstiabi kättesaadavuse parandamiseks. Reformidega viivitamine suurendab järjepidevalt patsientide omaosalust ja ebavõrdsust ning halvendab veelgi vaesemate ning haigemate patsientide olukorda tervishoiuteenuste eest tasumisel," sõnas nõukoja esindaja Kaido Kolk.

Patsientide esindaja kinnitusel ei saa arstiabi kättesaadavust seada sõltuvusse üksnes majanduse kasvutempost, mis vähendaks omaosalust ning ebavõrdsust ning parandaks teenuse kättesaadavust eeskätt krooniliste haigete ning halvemal elujärjel olevate patsientide jaoks. 

Nõukoda pakub kriisi leevendamiseks mittesüülise vastutuskindlustuse sisse seadmist ning apteekrite integreerimist tervishoidu.

"Need meetmed ei eelda tervishoiu tulubaasi laiendamist ning tõotavad kõigi analüüside kohaselt korralikku süsteemisisest lisatulu esialgsete käivitamiskulude asemel," teatas nõukoda. 

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare