Terviseamet: tina valamiseks mõeldud õnneraud on laste tervisele ohtlik

 (7)
Terviseamet: tina valamiseks mõeldud õnneraud on laste tervisele ohtlik
Foto: Terviseamet/Facebook

Mitmed inimesed on aastavahetuse eel ja järel pöördunud terviseameti poole, et teada saada, mida arvata pliid sisaldavast „Uusaasta õnnerauast“. Kas see võib olla tervisele ohtlik?

Terviseamet selgitab:

Metallilise plii terviseohutus oli päevakorral juba 2013. aastal, mil Rootsi tegi ettepaneku klassifitseerida plii reproduktiivtervise suhtes kõrgema kategooria toksilisusega aineks ja piirata selle sisaldus sellistes toodetes, mida lapsed tavapärastel või mõistlikult prognoositavatel kasutustingimustel suhu võivad panna.

Varem oli plii sisaldus piiratud ainult juveelitoodetes ning pliikarbonaadid ja pliisulfaadid värvides.

Euroopa Komisjon võttis ettepanekut kuulda ja kehtestas pliile piirangu, mis tähendab, et teatud eranditega ei tohi pliid enam turule viia ega kasutada üldsusele tarnitavates toodetes, kui plii sisaldus toodetes või nende ligipääsetavates osades on 0,05 massiprotsenti või suurem. Piirangut ei kohaldata neile toodetele, mis jõudsid esimest korda turule enne 1. juunit 2016.

Kuna kehtestatud piirang laieneb põhimõtteliselt ka pliid sisaldavale tootele „Uueaasta õnneraud“, siis on terviseamet alustanud nimetatud toote müügile jõudmisega seonduvate asjaolude väljaselgitamist ja mõjuva põhjuse korral tehakse kõik, et toode turult kõrvaldada.

Miks plii on ohtlik? Sest suukaudne korduv kokkupuude pliid või selle ühendeid sisaldavatest toodetest eralduva pliiga võib põhjustada tõsiseid ja pöördumatuid neuroloogilisi käitumis- ja arenguhäireid. Sellise ohu suhtes on eriti tundlikud lapsed, kuna nende kesknärvisüsteem ei ole veel välja arenenud.

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare