UURING: Rasvane toit kahjustab aju, nii lastel kui täiskasvanutel

 (5)
UURING: Rasvane toit kahjustab aju, nii lastel kui täiskasvanutel
Foto: Shutterstock

Zürichi Föderaalse Tehnoloogiainstituudi hiljutisest uuringust selgub, et kõrge rasvasisaldusega dieet mõjub aju arengule kahjustavalt, nii lapse- kui täiskasvanueas.

Katsealuseid, kelleks olid erinevas vanuses hiired, söödetiti kõrge küllastunud rasvade sisaldusega toiduga. Selliseid rasvu sisaldavad näiteks kiirtoidud, või ja lihatooted.

Pärast neljanädalast dieeti täheldasid teadlased noortel hiirtel kognitiivsete (tunnetuslike) funktsioonide häireid. Samasuguseid muutusi täheldati ka täiskasvanud hiirtel.

Hiirte ja inimeste ajud on selles mõttes võrreldavad, et mõlema liigi otsmikusagara ajukoor kontrollib õppimist, mälu ja isiksust ning areneb teadlaste sõnul lõplikult välja alles varases täiskasvanueas.

"Küpsedes on see ajupiirkond negatiivsete keskkonnatingimuste (stress, infektsioonid, traumad, tasakaalust väljas dieet) meelevalda sattudes haavatav," selgitavad nad.

Kahjustused ilmnevad kognitiivse puudulikkuse ja isiksusehäiretena, näiteks võivad tekkida õpiraskused, kaovad pidurdusreaktsioonid, tekivad agressiivsus, lapsemeelsus või sundmõtted.

Kuigi rasvarikas dieet ei mõjutanud täiskasvanud hiirte aju noortega samal moel, on siiski tõenäoline, et see on kahjulik ka nende ajule, selgitas Zürichi Föderaalse Tehnoloogiainstituudi professor Urs Meyer portaalile The Local.

Meyer rõhutas, et hiirte söögilaud, mis oli väga rasvarikas, erineb siiski inimese tüüpilisest menüüst selle poolest, et tavaliselt inimene ei söö nii palju rasvast toitu.

Seotud lood:

"Vaid üksikud lapsed ja täiskasvanud teevad seda," sõnas Mayer.

Allikas: The Local

Maaleht maksab igal kuul ühele tellijale Eesti keskmist palka ja nii 12 kuud järjest.
Telli Maaleht ja osale tellijapalga loosimises!
Vaata lähemalt >

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare