Maaleht 25: Ustavale sõbrale soovin ainult head

                     
Maaleht
Maaleht 25: Ustavale sõbrale soovin ainult head
Maalehe aastatepikkuste traditsioonide hulka on kuulunud ka suvesimmani pidamine Rocca al Mare Vabaõhumuuseumis – hea võimalus veeta ilus päev koos kolleegide ja Maalehe sõpradega.
.

“Olen Maalehe tellija ja lugeja olnud juba esimesest numbrist alates – see on ainus ajaleht, mida siiani tellin,” alustab hiidlane Aivi Maandi Emmaste vallast oma heasoovlikku kirja.

Miks mulle Maaleht meeldib? Sest see on leht, mis mõistab ja jagab eestlaste rõõmu ja muret, on julge ning otsib lahendusi maarahva probleemidele.

Eestit võib küll kiita kui e-riiki, mis on triiki täis arvuteid. Uhkustada võib riigi korras eelarvega, kuid maainimeste südames on mure maaelu tuleviku pärast. Ärevust tekitavad valitsuse kavandatavad haldus- ja haridusreform ning nendega kaasnevad kärped, koondamised ja liitmised.

Maainimesele mõjuvad valusalt koduse postkontori, kaupluse või valla kooli kinnipanek, bussiliinide sulgemine või hõrendamine, päästekomandode likvideerimine ja arstiabi raske kättesaadavus.

Kui kaovad koduvallad ja maagümnaasiumid, siis vananeb ja tühjeneb piirkond, jäävad sööti ning võsastuvad põllumaad.

Miks eestlased valisid hiljuti sajandi filmiks just režissöör Arvo Kruusemendi “Kevade”? Sest see kirjanik Oskar Lutsu hästi üles tähendatud ja filmilinal hästi välja mängitud humoorikas Palamuse külakooli lugu puudutab Eesti rahvast juurteni ning seostub praegusaja valupunktidega.

Maarahvas soovib, et maal juurduksid uued Arnod, kes armastavad lilli, heinamaad ja päikest. Teeled aitaksid emal kodus loomi talitada ja neist sirguksid taluperenaised. Tootsid ja Tõnissonid taastaksid hääbuva isatalu ja hakkaksid ise peremeheks.

Maarahvas soovib, et elu maal jätkuks ning kardab, et gümnasistide surumine linnade mammutkoolidesse ja rajatavatesse õpilaskodudesse kisub noorte juured maast lahti ning kiirendab linnastumist.

Neid maainimese hirme, muresid ja lootusi jagab ka Maaleht. Ta uurib valitsuse kavandatavate reformidega seotud probleeme ning annab tulemustest ka oma lugejatele teada. Aitäh lehele selle eest!

Mõnusad on Maalehe kultuuriloolised uurimused Ilmar Palli sulest.

Maaleht on huumorisoonega nagu hiidlasedki. Tundub, et rahva valu väljendamiseks kasutataksegi sageli huumorit, mis südamevalu teravdab, kuid ühtlasi ka leevendab. Hiljuti pani mind muigama Jüri Aarma kirjutatud lugu, kus ta Eesti Rahva Muuseumi pärast muretsedes käis vestlemas Kukruse Helgaga, kelle peiedest on möödas juba 800 aastat. Tubli mees!

Eesti Rahva Muuseum on üks eestlaste valupunkte. Kui elavate kauakestvaid palveid kuulda ei võeta, tulebki luukered kummitama kutsuda. Keegi ei suuda mulle enne mu surma selgeks teha, et ERMi tulevik on vähem tähtis kui kreeklaste eurovõlad.

Tänuväärne on see, et Maalehega käib kaasas TeRa, mis on iga päev kasutamisel, samuti Targu Talita, kust leiab toiduretsepte ning majapidamises, aias või tervise kaitsel vajalikke nõuandeid.

Mulle meeldib väga, et lehes saavad sõna kultuuritegelased, looduskaitsjad, tähetark Igor Mang, ilmatargad ja sünoptikud.

Maaleht on sisukas sõber, kes igal neljapäeval minu postkasti saabub ja meil jätkub siis juttu kauemaks. Tore, et Maaleht peab oma sõpru meeles. Kui mõnikord olen unustanud tellimust pikendada, tuletab ta end meelde.

Soovin Maalehele pikka iga!

Logi sisse

Logi sisse kasutades oma
Facebooki, Twitteri või Google'i kontot või e-posti aadressi.


Nimi
Kommenteerimistingimused

Maaleht - viimased uudised
Suvi – heade mõtete kogumise aeg
Annely Adermann Hispaanias Port Aventura lõbustuspargis indiaanlaste külas pärast hullu sõitu Ameerika mägedel.
Kindlasti on osa tele- ja raadiorahvast oma suvepuhkusega juba ühel pool, õnnelikud on need, kes oskasid selle just juulisse sättida.
MAALEHE VIDEOD: Kui Kurgja rahvas kuldsel aal…
Rakendisõit pani proovile nii hobused kui ka võistlejad. Fotol võistlejad Nele Tomson, Robert Udalov ja eesti tõugu mära Rosanova, kelle omanik on Maie Kukk.
Kus võis näha ühel päeval Karl-Erik Taukarit ning Eesti oma tõugu veiseid, hobuseid ja vutte? Vastus: seal, kus esimest korda peeti ohustatud tõugude päeva ning võeti üles saade “Lauluga maale”.
Küsitlus: Kas teile meenub, millal viimati lakas magasite?
KARL- MARTIN SINIJÄRV
Salat melonist kausis
31. juuli 2014 13:09
Salat melonist kausis
Eriti värskendavalt mõjub, kui puuvilju on enne serveerimist külmas hoitud.
Suvi on puuviljade kõrghooaeg, mil neid nautida ning isu korralikult täis süüa.
Lottemaal sajab arvamusterahet (3)
31. juuli 2014 12:18
Lottemaal sajab arvamusterahet
Tuntud reisisell koer Klaus lubab lapsi oma kohvrisse ning näitab omapäraselt maakaardilt, kus ta kõik käinud on.
Pärnumaal värskelt uksed avanud Lottemaa teemapark tõmbab iga päev kohale üle tuhande külastaja, aga tekitab ka vastakaid arvamusi.
Roostehaiged pirnipuud
31. juuli 2014 11:53
Roostehaiged pirnipuud
Oranžikad laigud lehel näitavad, et pirnipuud on tabanud näsarooste.
Möödunud aastal ilmusid minu noore pirnipuu lehtedele roostekarva laigud ning lehed kuivasid.
Katk ähvardab: seakasvatajad on valmis halvimaks
Veterinaarinspektorid Vija Ritina ja Igors Jermakovs valmistuvad seafarmi kontrolliks Lätimaal Rēzekne rajoonis. Läti on kuulutanud välja hädaolukorra, seakatk on levinud ka riigi põhjapiirile Eesti külje alla.


Sigade väljas pidamise keeldu on laiendatud kogu Eesti territooriumile ning seakasvatajad on sulgenud oma farmid nii võõrastele autodele kui söödale.
Ühine puidumüük annab omanikule parima tulu
TÜ Eesti Puidumüügikeskus tegevjuht Einar Rannula (paremal) ütleb, et käesoleva aasta siht on vahendada minimaalselt 500 000 tihumeetrit oma metsaühistutest liikmete ümarmaterjali müüki.
Visa, kuid järjekindel metsaomanike koondumine ühistutesse tingib, et ühistutel on vaja ka ühtset kanalit, mille kaudu liikmete metsadest raiutud puitu realiseerida.
Tiiki tuleb kraaniveega täita, et kalad ellu jääksid
Marge Kikkas ja Riko Voog askeldavad Härjanurme Kalatalus forellidega, kes kuumadega ilmadega ei võta sugugi kaalus juurde.
“Põud on vägev, läkski nii, nagu arvasin,” räägib Maalehe ilmatark Ilmar Tiismaa viidates päevadele, mil 30 soojakraadi tunduvad juba täiesti tavalisted.
Kas soovite maapirnikrõpsu? (5)
31. juuli 2014 08:09
Kas soovite maapirnikrõpsu?
Andeia Kaseorg ja Uku Uibopuu oma maapirnipõllul, millel kasvav on toonud neile parema tervise ning loodetavasti toob ka sissetuleku.
Uku Uibopuu ja Andeia Kaseorg kavatsevad oma kodus Tõlliste külas asutada väikeettevõtte, kus valmistavad enda aiamaal kasvatatud maapirnist krõpse, jahu, mahlu.
URMAS ROOSIMÄGI
Endine sõjaväelane ja praegune omavalitsuspoliitik Urmas Roosimägi tahab näha ümberlükkamatuid tõendeid, enne kui annab hinnangu, kes ikkagi Malaisia reisilennuki alla tulistas.
Brigaadikindral Urmas Roosimägi suudab küll Malaisia reisilennuki alla tulistanud Buki rakette lasta, kuid ei julge väita, kes juhtunus süüdi on.
Kuula Raadioteatrit
31. juuli 2014 05:15
ksküla
Aarne Üksküla
“Mis? Kus? Millal?” ootab küsimusi
Eelmise hooaja parima küsimuse esitajad Alina ja Alisa Beljankova.
Uus telehooaeg toob ekraanile ka Kanal 2 populaarse mälumängu “Mis? Kus? Millal?”.
Isegi lakad on suvitajaid täis
Eesti tüdruk Helena Braun ja Sitsiilia noormees Giuseppe Zenone andsid Toomarahva talu heinalakale kõrge hinde – mugav, õhurikas, ja une lõppedes oli päike juba kõrgel.
Olematu talv, külm kevad ja vihmane juuni võtsid turismiäriga tegelejatel nutuvõru suule.
Suutäis soolast ja jooki peale
Nagu suvelaadale kohane, leidus ka seekordsel Jäneda laadal ohtralt suitsuliha, mida kaasa osta või kohapeal süüa.
Mingis mõttes on aastad küll vennad: Jäneda talupäevade laadal pakutakse palju söögi-, joogi- ja vanakraami, aga vähe üllatusi.
Väliseestlaste lapsed otsivad noortelaagrites sidet Eestiga
Esimene laagrivahetus tutvus eesti keele ja kultuuriga Viljandimaal Veneveres. Sealsamas algab pühapäeval ka laagri viimane vahetus.
Viljandi- ja Valgamaal veedavad tänavu laagrisuve 66 Eesti päritolu noort 20 riigist.