Aasta Põllumees 2015 Romet Rässa Foto: Sven Arbet

Kui Romet Rässa tuli paarkümmend aastat tagasi Võnnu valda oma suguvõsale kuulunud talu taastama, laiusid ümberringi vaid takjad, ohakad ja võsa. Nüüd on Rässa missioonitundega arendanud Habemiku talu Tartumaal eeskujulikuks põllumajandusettevõtteks, muutes ümberkaudsed maad maaparandusega viljakandvaks ja harides üle tuhande hektari.

Habemiku talu on ideaalses korras, rajatud on uued tööstushooned, ümbrus asfalteeritud, igal pool on tunda hoolsat peremehekätt. FIEna Habemiku talus tegutsev Romet Rässa kasvatab vilja tänavu 1100 ha-l, enamus maid on uudismaana viljakandvaks muudetud.

Lisaks teeb ta ümberkaudsetel maadel kaeve- ja maaparandustöid, et tõsta maade boniteeti. Tänavu sai Rässa tritiku saagiks 8 t/ha-lt, talinisu 7 t/ha-lt, talirapsi 4,2-4,3 t/ ha-lt. Põldudel tegutseb Rässa koos Maaülikoolis õppiva poja Siimu firmaga, põllu- ja maaparandustehnika on kaasaegne, ehitatud on kaks kuivatikompleksi.

Romet Rässa tegutseb talus koos abikaasa Evega, peres on kolm last. Aasta põllumees 2015 on tootmise rajanud pere ajaloolisele talukohale ja peab väga oluliseks kanda edasi talu järjepidevust.