Shutterstock

Rahapuu ehk portulak-turdleht (Crassula ovata) on havisaba kõrval üks n-ö lollikindlamaid toataimi. “Kord ühel tuttaval meesterahval oli väike taim vist kuu aega kastmata, lehed täielikult krimpsus, nagu kuivanud, aga kui kasta sai, läks kohe jälle ilusaks. Neist lehtedest, mis mullale kukuvad, kasvavad ju uued taimed, kohe võtavad juured alla,” märgib üks hobiaednik.

Valgesse õitevahtu mattuvad toataimena kasvavad rahapuud aga harva.
kandinaaviast rahapuu nimetuse saanud, kuid tegelikult portulak-turdlehe nime kandev taim on pärit Lõuna-Aafrikast. See toataim kuulub tõepoolest kõige vastupidavamate taimede hulka. Kodumaal kasvavad nad orgudes ja kivistel nõlvadel, kus on suurekasvulised, tiheda võraga kompaktsed põõsad või madalad puud. Tüvi on neil jõuline, oksad jändrikud – selline omapära jätab mulje kõrgest vanusest.
Ka toataimena kasvaval rahapuul on jõulised oksad.

Shutterstock

Kirjandusest selgub, et portulak-turdleht võib aastatega ka tubastes tingimustes kasvada ligi meetri kõrguseks. Valgesse õitevahtu mattuvad toataimena kasvavad rahapuud aga harva.

Portulak-turdlehe plussid on järgmised.

1. Vähenõudlik mulla suhtes.

2. Ei karda jahedat ahiküttega tuba ega ka sooja keskküttega korterit.

3. Suhteliselt haigusvaba.

Rahapuud võib hukutada liigne kastmine, eriti kui elamine on jahe. Taime juured lähevad liigniiskes mullas mädanema. Õnneks juurduvad taime jupid kergesti, nii saab teda paljundada.

Talvel võimaldage taimele peaaegu kuiv puhkeperiood ja niisutage korra kuus. Talvel meeldib rahapuule toatemperatuur vahemikus 13–18°.