Maaülikooli Rõhu katseaiandi viinamarjad Foto: Argo Ingver

Viinapuude lõikamine ja võrakujundus toimub kas sügisel või kevadel. Talvekindlaid sorte võib lõigata sügisel, kuid kindlam on lõigata kevadel, kui esimene leht on juba pungast puhkenud. Viljakandvad oksad tuleb lõigata nii, et alles jäävad alumiseks kaks-kolm punga.

Suvel on vaja teha erinevaid hooldustöid, et saaks hea maitsega marju. Selleks tuleb marjade ümbert lehed eemaldada, et nad saaksid rohkem päikest ja ei leviks haigused. Seda tehakse siis, kui viinamarjad on suuremad kui herneterad. Ka viinapuude kõrgust tuleb piirata pärast viljakobarat 5-10 lehe järel.

Suvel tekib ka palju ennakvõrseid, mis arenevad viljavõrsete külgpungadest. Need tuleb pidevalt ära lõigata, jättes alles lehe või kaks.

Kõik sordid ei ole külmakindlad ja mõni võib saada suuri talvekahjustusi. Sel juhul ei pea taimi kohe üles kaevama, kuna nad kasvatavad uued võrsed, millelt saab järgmisel aastal saaki. Sellise taime hooldus on aga natuke teistmoodi.

Rõhu aias on iga viinapuurea otsa istutatud roosid, aga mitte sugugi vaid ilu pärast. Öeldakse, et viinapuu on õnnelik, kui tema juures kasvavad roosid. Selleks, et näha, millal ja mis haigused ohustavad viinapuid, istutatakse nende juurde haigusõrnad roosisordid. Kui roosilehtedele ilmuvad esimesed ebajahukaste tunnused, siis neid pole veel näha viinapuudel. Kui roosid jäävad haigeks, tuleb pritsida viinapuid. Koduaias soovitab professor Karp riputada taimedele kevadel puutuhka, et haigus ei leviks.