Eesti lipp Pika Hermanni tornis

Tallinnas

4. juunil möödub 128 aastat sinimustvalge lipu pühitsemisest Otepääl. Kaheksa aastat tagasi tegi lipu juubelitoimkonna esimees Jüri Trei ettepaneku pühitseda sel päeval lippu piduliku heiskamisega Pika Hermanni torni. Tänaseks on sellest saanud iseenesestmõistetav ülev tava.
Pühalik talitus algab Kuberneri aias kell 7 riigihümniga, millele järgneb Riigikogu esimehe Ene Ergma kõne. Seejärel esitavad koorid Kaitseväe orkestri saatel laulu „Hoia, Jumal, Eestit“
(J. Aavik) ning EELK peapiiskop Andres Põder õnnistab lippu. Päeva tähendust mõtestab Eesti Lipu Seltsi esimees Trivimi Velliste. Talituse lõpetab „Eesti lipp“ (M. Lipp).
Seekord heiskavad riigilipu Pika Hermanni torni gaidid, skaudid ja kodutütred – seoses Eesti skautluse ja maailma gaidiliikumise 100. ning Kodutütarde 80. aastapäevaga. Üles on rivistatud Kaitseliidu, ühingute ja seltside liputoimkonnad.

Pärnus

Tõnis Mägi esineb 4. juunil algusega kell 19.00 Pärnu Vallikäärus

Eesti Vabariigi sünnilinnas Pärnus algab lipupäeva tähistamine kell 18 Rüütli platsil. Suurte kandelippudega rivistuvad riigi väljakuulutamise mälestusmärgi juurde koolinoored ja organisatsioonide ning asutuste esindajad, kes hoiavad oma kätes Eesti Lipu Seltsile kuuluvaid lippe.

Panoke (Paikuse huvikooli) noored rullivad lahti Jalgpallihaiglale kuuluva maailma suurima sinimustvalge lipu ( 7 X 11 m ). Esinevad Pärnu Ülejõe Gümnaasiumi puhkpilliorkester ja Eesti Sõjameeste Ühenduse Pärnu meeskoor. Tervitussõnu ütlevad Riigikogu esimees Ene Ergma, Pärnu maavanem Andres Metsoja, Pärnu linnapea Toomas Kivimägi ja Eesti Lipu Seltsi esimees Trivimi Velliste.

Pidulikule lipurivistusele järgneb rongkäik Vallikääru, kus lipu seltsi korraldusel algab kell 19 linnarahvale tasuta kontsert. Peaesinejaks on Tõnis Mägi, keda saadab ansambel
Estraadiraadio.

Sel aastal kinkis lipu selts Pärnumaal lipukultuuri kasvatamises rohkem silma paistvatele koolidele uued lipud ja nüüdsest saavad nad osaleda mitmetel tähtpäevadel päris oma sinimustvalgete lippude all. Need on koolid, kes sundimatult ja ilma täiendavat selgitust vajamata leiavad alati tahet ning võimalusi osaleda lipu sünnipäeva ja muude riigile oluliste sündmuste tähistamisel. Kindlasti on neid rohkemgi, aga sedakorda tänati ja austati osavõtlikkuse eest viit kooli: Rääma Põhikool, Pärnu Ülejõe Gümnaasium, Pärnu Vene Gümnaasium, Pärnu Ühisgümnaasium ja Sindi Gümnaasium.

Sindi linnapea Marko Šorin ütles, et Sindi Gümaasiumi lipukultuuri kasvatuse mõju on ammu väljunud väikelinna piirest. Seda märgatakse naabervaldades ja kui neid kutsutakse riigi jaoks mõnele olulisele tähtpäevale, siis teavad kutsujad, et Sindi koolinoored tulevad kümnete suurte kandelippudega. Nüüd valmistab Sindi Gümnaasium ise 50 lipuvarrast, mille külge kinnitatakse lipu seltsi poolt kingitud sinimustvalged kangad. Direkotor Ain Keerupi sõnul pole võimalik kedagi sundida oma lippu austama. See hoiak kasvab õpilastest endist välja kui kodu ja kool selleks suunda näitavad.

Viljandis

Viljandis algab lipu päev piduliku talitusega kell 8 Vabaduse platsil. Tervituskõnedega esinevad maavanem Lembit Kruuse ja linnavolikogu esimees Tarmo Loodus. Mängib muusikakooli puhkpilliansambel, auvalves seisavad noorkotkad ja kodutütred, kes seejärel viivad lillekimbu esimese sinimustvalge õmbleja Emilie Rosalie Beermanni hauale Viljandi Vanal kalmistul. Kell 19 istutavad Viljandimaa Muinsuskaitse Ühenduse liikmed eesotsas esimees Jaak Pihlakuga esmaõmbleja hauale sireli. Eesti Lipu Selts kingib Viljandi lasteaialastele 80 väikest käsilippu.

Otepääl

Rahvus- ja riigilipu sünnilinnas Otepääl algavad austusavaldused kell 9.40 piduliku rongkäiguga vallamaja juurest kirikumõisa, kus lipp 128 aastat tagasi pühitseti. Tervituskõnedega esinevad vabariigi valitsuse ja Eesti Üliõpilaste Seltsi esindajad. Vanal kalmistul mälestatakse seltsi vilistlasi. Kirikla keldrisaalis tutvustatakse Lipu muuseumi ideekavandeid. Päeva lõpetab pidulik kontsertjumalateenistus Otepää Maarja kirikus.

Lipu päev Otepääl 2009. aastal