Möödunud aasta sügisel pakkus Pärnu kunstikooli direktor Kristel Kallau joonistamise eeldustega täiskasvanutele võimalust end maalimise tehnikas praktiliste teadmiste ja käelise harjutamisega täiendada. Maalikunsti juhendaja Üllar Kallau alustas oktoobris värviõpetusega, et käsitleda teoreetilisel ja praktilisel viisil värviprintsiipide töötamise põhialuseid. Esmane eesmärk oli suunatud nende inimeste
tegemist. „Need tööd, mis nüüd on üles pandud, on minu jaoks väga suured üllatused,“ ütles Üllar Kallu, kes nägi võrdluses esimeste töödega selget edasi minekut vabamatelt vormidelt märksa püüdlikumale suundumusele. Näiteks osutas ta seinal olevale luikedega maalile, mille heas tulemuses polnud õpetaja alguses kindel, aga õpilase püüdlikkus viis sihile. Samas ei soovinud juhendaja taunida vabama stiili harrastust, aga

tunnustas õpilaste soovi süveneda ka kunstilise väljenduse peenematesse võimalustesse. Üllar Kallau avaldas lootust, et samasuguses õppevormis võiks jätkata ka järgmisel sügisel ja talvel. „Miks mitte minna edasi sama grupiga spiraalsel tõusul,“ arvas Üllar Kallau, kes enda sõnul viimasel ajal küll eriti ise ei maali, aga seda enam on valmis teisi õpetama.

Kursuse lõpetanute nimistus on 13 naist.

Alustajaid oli siiski pisut rohkem ja naiste kõrval leidus ka paar meest, kes siiski peagi kahjuks eemale jäid. Miks näituse avamisel ühtegi meest polnud? Üllar Kallau vastus oli lühike: „Naised on kõikjal ja alati hoolsamad, mehed ei vaevunud laupäeva hommikuti pool kümme kohale tulema, naised said sellega hakkama!“

Näituse avamisel anti igale kunstnikule võimalus lühidalt midagi öelda. Anu

Sommer ütles, et ei ole varem maalinud, aga pidas toimunut väga lahedaks ettevõtmiseks. Huvitav on seejuures teada, et Üllar Kallau nimetas tema juures selgelt eristuva käekirja olemasolu.

Lea Eamets on elukutselt aednik ja elab maal, seetõttu olid tema lemmikteemad lilled ja loodus. Lapsena meeldis talle väga joonistada, aga vahepeal oli see harrastus unarusse jäänud. „Nüüd pensionipõlves on

selline hobi väga tore, kuna lisab ellu väga palju juurde,“ rääkis Lea Eamets, kes käiks rõõmuga veel edaspidigi taolisel kursusel.

Aasa Akerberg ütles, et on üks neist vähestest, kes peale põhikooli lõpetamist polegi rohkem vahepeal joonistanud. Aga nüüd on ta väga tänulik selle teadmise eest, mis ta sai. „Nüüd ma tean, mida nende värvidega üldse tegema peab.“

Kadri Grisini kohta ütles Üllar Kallau, et ta oskab asju paigutada õigete kohtade peale.

Käde Kalamees ütles, et ei ole varem üldse maalinud, aga nendel kursustel sai ta palju selgemaks värvide kasutuse. Tema arvamusel võimaldab maalimine end tõeliselt argielu rutiinist välja lülitada ja on seepärast väga kasulik hobi.

Eliita Sillar liitus kursusega poole pealt. Tema on küll kogu elu maalimisega tegelenud, aga seni pole julgenud õlimaaliga katsetada. Talle meeldivad

suured asjad ja suur formaat. Seni on Eliita Sillar teinud portselani maalimist ja nüüd sai ta täiendust maalimise tehnilistele võtetele.

Lea Kuusk teadis juba varajasemast kogemusest, et Üllar Kallau on väga hea õpetaja. Lea Kuusk vajas väga just värviõpetust, et osata värvidega ruumi kujundada. Ta on saadud teadmiste eest tänulik ja soovib jätkata.

Ella Žuliene on maalinud ligemale pool sajandit, aga kuna teab, et Üllar Kallau on andekas õpetaja, siis otsustas end tema juures veelgi täiendada ja soovib seda võimaluse korral edaspidigi teha.

Maalimise kursuse lõpetanute ja näitusel osalevate autorite nimed, kellest pole seni juttu olnud, on veel Piret Jukk, Silja Böning, Ivika Kelder, Siiri Metsamägi ja Kaidi Palu.

*

Mõtte jätkuks, edaspidigi kursuseid pidada, pakkus Üllar Kallau võimalust korraldada Pärnus maalimise laager näiteks juuli kuus.

Proovipilt plakati jaoks; puuviljakorv õpilaste poolt ja lõuend Üllarile juhuks, kui peaks tekkima tahtmine ka ise pintslit hoida