Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus süüdatud mälestustuli

Võidupüha eelsel päeval süüdati Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus mälestustuli, mis toodi teatejooksjatega Pärnusse ja saadeti Kindral Johan Laidoneri Seltsi liikmete ning Pärnu noorkotkastega Valga linna, vahepeatustes tervitati tuld Kilingi-Nõmmes, Karksi-Nuias, Tõrvas. Mälestustule liikumise oluliseks osaks oli maraton, mille võitis Valdis Nilovs ja naistest jooksis parima aja Maris Tamm.

Pühapäeval peetud Võidupüha maraton tõi kokku 540 erinevas eas spordisõpra. Eesti Sõjameeste Mälestuskiriku juures asuva Püha Jüri monumendi kõrvalt startinud jooksjaist läbis maratoniraja 134 maratoonarit, Paikuselt alustatud poolmaratoni distantsi võttis ette 197 jooksjat ja 25 käimisretkelist. Rüütli platsil korraldatud lastejooksudel osales 184 väikest sportlast. Maratoni korraldamist abistasid 160 vabatahtlikku. Toris, Sindis ja Pärnus Rüütli platsil ilmestasid maratoni jooksu ja innustasid maratoonareid 80 lipu seltsi ja Sindi Gümnaasiumi sinimustvalget kandelippu. Toris hoidsid lippe Tori valla lauljad, tantsijad ja Tori Põhikooli õpetajad. Sindis tervitasid jooksjaid lippudega Sindi Gümnaasiumi 5. ja 6. klassi õpilased.

Valdis Nilovs
Valdis Nilovs on pärjatud tammepärjaga, kuid hoiab visalt ka finišilinti, mida ei soovi enam käest anda

Eesti Sõjameeste Pärnumaa ühenduse poolt välja pandud unikaalse rändkarika sai aastaks enda valdusesse ülekaalukalt ajaga 2:41.6,7 võitnud lätlane Valdis Nilovs, kes oli tänavu kevadel ka Vändra maratoni võitja. Tema võitu olid juba varem ette ennustanud peakohtunik Priit Neeme ja sündmuse projektijuht Vahur Mäe. Fikseeritud aeg märgiti uue rajarekordina. Võimalik, et aja paranemisele aitas kaasa seegi, et muudetud rajalt kadusid kaks tõusu sildadele.

Kuid Nilovs jättis teised jooksjad endast kaugele maha juba pika teekonna esimesel kümnel kilomeetril. Siis oli tätlase edumaa mulluse võitja Indrek Ilumäe ees umbes pool kilomeetrit. Paikusele jõudes kasvatas Nilovs vahemaa kusagile kilomeetri ümber. Vahetult peale finišit antud usutluses ütles Nilovs, et esimesel distantsipoolel tundis end väga mugavalt. „Üksi joostes ja kaasvõistlejate innustuseta teisel poolel kiirus langes,“ tunnistas maratoni võitja. Tundes esikohast meeletut rõõmu palus Nilovs põlvili laskudes peakohtunikult luba võtta sinimustvalge finišilint endaga trofeena kaasa. Alguses oli Priit Neeme nõutu ja ei osanud ootamatule palvele vastata, kuid autasustamisel pani selle ikkagi Nilovsile kaela.

Teisele kohale finišeerus ajaga 2:43.53, 2 Indrek Ilumäe ja tegi sellega isikliku rekordi. Kolmandaks jooksis tulemusega 3:01.44,8 Lauri Valdmaa. Naistest kaitses eelmise aasta esikohta üldarvestuses 16-ndana lõpetanud Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi esindaja  Maris Tamm, aeg 3:20:31,8. Ajaga 3:22.36,3 ületas finišijoone Mari Boikov ja kolmandana lõpetas naiste arvestuses Venemaa jooksja Tatjana Sviridova, tulemuseks 3:24.24,1.

Paikuselt Reiu Puhkekeskuse kõrvalt startinud poolmaratoni distantsil võidutses samuti lätlane. Gunars Kegis lõpetas ajaga 1:17:38,8. Teiseks tuli Reget Roomet, aeg 1:20:55,3. Pjedestali kolmanda astme koha võitis Ahto Tatter tulemusega 1:22.13,7.  Naistest oli poolmaratoni rajal ajaga 1:35.33,3  kiireim Pille Rooks. Teise koha haaras Õnne-Liina Jakobson (1:36.14,3) ja kolmandaks jäi Merle Lilleoru (1:36.39,8).

Pärnu jõe kaldal maratoonaritele antud kahuripauguga läkitati samaaegselt teele ka Pärnumaa noored teatejooksjad, kellest esimestena jooksid rajale Tori Põhikooli vilistlased Helerin Roosileht ja Helin Kask. Eesti Sõjameeste Mälestuskirikus süüdatud mälestustuli toodi Rüütli platsile, kus tule võttis vastu Kindral Johan Laidoneri Seltsi esimees Trivimi Velliste. Enne teele asumist tervitas ta maratoonareid ja tule toojaid.

Laidoneri seltsi abistasid tule viimisel Noored Kotkad Pärnu Ühisgümnaasiumist, Pärnu Ülejõe Gümnaasiumist ja Sütevaka Humanitaargümnaasiumist. Sama päeva õhtul tegi tuli peatuse Kilingi-Nõmmes, Karksi-Nuias ja Tõrvas. Õhtul anti tuli hoiule Valga Jaani kirikusse.

Täna hommikul süüdati neli erinevat tuld ühes suures tõrvikus Valga Vabadussõja mälestusmärgi juures. Koos mälestustulega ühildati muinastuli, laulupeotuli ja Läti tuli. Pärnu noorkotkad hoidsid mälestusmärgi juures ka Valga Linnavalitsuse sinimustvalgeid kandelippe.