Torm Foto: Delfi lugeja

9. jaanuaril möödub 10 aastat ühest suurimast looduskatastroofist, mis on Läänemaad viimase poolsajandi jooksul tabanud. 2005. aasta jaanuaritormiga võrreldavas kategoorias on vahest ainult 1967. aasta augustitorm, mis niitis omal ajal tohutus koguses metsa ja viis pealt näiteks Haapsalu raudteejaama perrooni katuse.

Teaduste akadeemia president laineuurija Tarmo Soomere hoiatas 2005. aasta 8. jaanuari Postimehes, et Läänemerel võib tulla kõigi aegade suurim torm. Soomere oli 10 aasta tagasi küberneetika instituudi vanemteadur. Täpne prognoos tegi temast Eesti ühe tuntuma teadlase. Katastroofi tagajärgi ei osanud enamik ülejäänud inimesi aga ettegi kujutada, sest olukord läks Lääne-Eestis väga hulluks.

Kõige enam kannatas Läänemaal ööl vastu 9. jaanuari orkaani mõõtmed saavutanud tormi tõttu Haapsalu. Tollane maavanem Sulev Vare ütles tormi järel Lääne Elule, et kümnetesse miljonitesse kroonidesse ulatunud materiaalsest kahjust hoolimata on tähtsaim see, et Läänemaal ei hukkunud ega saanud eluohtlikult viga ükski inimene. Pärnus läks kurvemini. Uppus 93aastane Linda, kes kukkus õnnetult oma üleujutatud koduõuel.

Loe pikemalt Lääne Elust.