nõmme turuhoone avamine-43 Foto: Taavi Arus
Üle 60 aasta orkestri ees seisnud ja 75 aastat pilli mänginud maestro Valter Jaanus teab, et Mustvees on neli-viis noort meest, kes puhkpille mängida oskavad. Miks nad pole orkestriga liitunud, seda maestro ei tea. Tõsi, ta pole ka ise pillimeeste uste taga käinud ja tungivalt kutsunud.

"Kaks aastat tagasi lõpetas kooli Steven Kaio, tema oli viimane koolipoiss, kes orkestris mängis. Steveni isa Sulev Kaioga töötasime metskonnas koos, Evald Kaio oli tuntud pillimees, tema mängis küll kõigepealt Kasepää orkestris, aga pärast juba Mustvees," rääkis maestro.

Need koolipoisid, kes Jaanuse ajal on orkestris mänginud, on kõik mööda ilma laiali.

Vanim mees Mustvee orkestris ongi Valter Jaanus, tema saab peagi 87. "Anton Tamm on 86-aastane, Kalju Kask saab mais 82. Kõige noorem mees on 27-aastane Vaiko Simson, töötab elektrikuna ning on lõpetanud Rakveres muusikakooli. Ta mängib klarnetit," lisas Jaanus. 

Kultuurimajas toimuvale juubelikontserdile valis orkestri esitatavad palad välja Valter Jaanus. "Minu käest küsiti, miks just need. Võrdlesin pillimeest sportlasega: 30-40-aastane tõukab kuuli 15-20 meetrit, aga 80-85-aastane ehk kolm kuni viis meetrit. Nii on ka pillimeestega. 30-40aastasena mängisin esimest kornetit mõnikord laulupeorongkäigus üksi. Nüüd enam nii ei saa. Sellepärast ongi need palad valitud," rääkis pillimees.

Loe pikemalt Vooremaast.