Foto on illustratiivne. Foto: Priit Simson

Värske näide on Kuressaarest Pärna tänavalt, kus AS-i Saare Erek töömeeste käe all kerkib vana hoone asemele täiesti uus eramu. Tegu on elementmajaga, Saaremaal uudse süsteemiga, mida praegu esimese ja ainsana pakub just ehitusfirma Saare Erek.

Elementmajade puhul on tegemist elumajadega, mille seina-, vahelae- ja katuseelemendid tehakse valmis tehases ja paigaldatakse seejärel kraana-tõstukautoga valmis vundamendile vaid loetud päevade jooksul.

“Mida aega edasi, seda rohkem sellist süsteemi kasutatakse,” selgitab Saare Ereki juhataja Kaarel Väer. “Elemendid valmistatakse tehases, nende paigaldamine on kiire ja objektil ei ole seisakuid,” loetleb ta. Seetõttu ei sega töid ka ilmastik, sest hoonekarp saab kokku ja katuse alla vaid loetud päevadega.

Elementmajade ehitamine on väga levinud just Skandinaavias. Esiteks kalli tööjõu tõttu, teiseks on ilmastik seal veelgi heitlikum kui meil.

Süsteem ise on aga juba üsna vana. Rootsis näiteks paigaldati esimene elementmaja 1925. aastal. Eestis on elementmaju tehtud paarkümmend aastat.

Loe edasi Oma Kodu kevadnumbrist.